Termín od: -  do: - 
Cena od: do:
katalog GEOPS 2020
| Zpět | jste zde: zájezdy 2020 > Zajímavé informace > Architekt Jan Kaplický

Informace - Architekt Jan Kaplický

Klikněte na obrázek pro zvětšení/zmenšení

Architekt Jan Kaplický

Světoznámý architekt českého původu, který navrhl vlastní pravidla pro architekturu, vizionář moderní architektury.
Narodil se v roce 1937 v Praze, otec Josef byl sochařem, matka Jiřina ilustrátorka botanických knih. V jeho životě se objevují milníky: okupace Hitlerovou armádou, následně okupace armádou sovětskou v roce 1968. Jeho odchod do Anglie následoval krátce po invazi.
I přes těžké začátky se mu podařilo v Anglii získat zaměstnání u renomovaných architektonických kanceláří: Denys Lasdun&Partners, Piano&Rogers Architect a Foster Associates. S Davidem Nixnem, se kterým následně zakládá společnost FUTURE SYSTEMS, se seznámil, když působil v ateliéru Louis de Soissons Partnership. Následně David Nixon odchází pracovat jako architekt, designér pro NASA do Los Angeles. A na místo partnera nastupuje Amanda Levete. Ta se následně stává i životní partnerkou Jana Kaplického. Jejich syn přišel na svět v roce 1995 a dostal jméno po Janově otci, Josef. Z tohoto neobyčejně úspěšného období můžeme jmenovat realizace: mediální centrum na stadiónu Lord´s Cricket Ground. Za tuto stavbu obdržel ateliér FUTURE SYSTEMS Stirlingovu cenu. Budova obchodního centra Selfridges v Birminghamu byla zařazena časopisem The Independent do seznamu nejvýznamnějších staveb světa.
Další osudovou ženou, která vstoupila do života Jana Kaplického byla filmová producentka Eliška Fuchsová. Seznámili se při natáčení biografického portrétu v roce 2004. V roce 2007 se s Eliškou Fuchsovou oženil a v profesním životě zaznamenal také úspěch, a to: 1. místo v mezinárodní soutěži na projekt Národní knihovny v Praze.
Bohužel v den narození své dcery Johanky, 14.1.2009, Jan Kaplický umírá.

Budova ENZA FERRARIHO, Modena 
Poslední stavba, budova, která se realizovala dle plánu zesnulého architekta. Jejím poznávacím znamením je střecha ve žluté barvě ve tvaru automobilového chladiče. Bylo otevřeno 10.3.2012. Stavbu realizoval architekt Andrea Morgante, který byl spolupracovníkem Jana Kaplického ve studiu FUTURE SYSTEMS. Do celého komplexu, který čítá 6 tisíc čtverečních metrů, je začleněna i historická budova, zrekonstruovaný rodný dům Enza Ferrariho. Budova ve tvaru L se odráží v průčelí nové futuristické budovy.

Máte zájem o zájezdy pro milovníky umění? Tady najdete nabídku cestovní kanceláře GEOPS. 

| Zpět |
© 2008-2018 GEOPS-CESTOVNÍ KANCELÁŘ,s.r.o, Šternberkova 10, 170 00 Praha 7                        | mapa stránek |
tel.: 266 710 104, fax: 220 806 965, geops@geops.cz , skype: olinageops, ICQ: 397618996

Cestovní kancelář GEOPS je pojištěna pro případ úpadku ve smyslu zákona č. 159/99 Sb. u Uniqa pojišťovny
partneři: Last Minute,