Termín od: -  do: - 
Cena od: do:
katalog GEOPS 2020
| Zpět | jste zde: zájezdy 2020 > Zajímavé informace > Armorique - národní přírodní park

Informace - Armorique - národní přírodní park

Klikněte na obrázek pro zvětšení/zmenšení
Francie - Bretaň - moře průhledné a modrozelené s bílými pěnami
Francie - Bretaň - moře průhledné a modrozelené s bílými pěnami Francie - Bretaň - Park naturel régional d´Armorique Francie - Bretaň - Parc naturel régional d Francie - Bretaň - Pleyben, kostnice z 15.století, kult mrtvých je zde druhem keltského vlastenectví a Francie - Bretagne - langusty z poloostrova Crozon Francie - Bretaň - Pleyben, kalvárie, 1555, vlevo nahoře peklo, uprostřed Adam a Eva, vlevo dole narození Krista Francie - Bretaň  - skály, vřes a vřesovec Francie - Bretaň - Quimper,  boční kaple u katedrály Francie - Bretaň - pobřeží je tu divoké, krásné a vždycky jiné Francie - Bretaň - Quimper, část městských hradeb Francie - Bretaň - nejvyšší pohoří Bretaně zarostlé hasivkou a provlhlé Francie - Bretaň - Pleyben,  kostel Saint Germain  interiér

Armorique - národní přírodní park

Přírodní park Armorikum (v originále Parc naturel régional d'Armorique) se rozkládá v Bretani na ploše 172.000 ha (z toho je 60.000 ha moře) a zabírá poloostrov Crozon, vnitrozemské oblasti v širším okolí Monts d´Arrée a 3 ostrůvky - Île-de-Sein, Moléna a Quissant. Název má ze starého keltského ar mor = při moři. A opravdu, moře je zde vším. Vnitrozemí s močály, vřesovišti a řetězem nevysokých kopců Monts d´Arrée (nejvyšší hory Bretaně ) uživí jen minimum lidí, vždyť také podle ranně křesťanských pověstí zde byl jeden z vchodů do pekla, odkud bylo občas slyšet řev hříšníků a pekelný smích. Proto také na kopci Mont Saint Michel (381 m nad mořem) stojí kostelík, který je prý domovem archanděla Michaela, který střeží brány pekelné a chrání ztracené duše.

Snad z toho důvodu zde vznikly farní ohrady – kostely s okolním hřbitovem a kalvárií uzavřené v kamenných ohradách se zdobeným vstupem ve formě triumfálního oblouku, tak podobné dávným druidským kultovním okrskům. Vznikaly hlavně v 16. a 17.století. Krása kamenného díla místních řemeslníků je neobyčejná a půvab biblických postav v renesančním odění je neodolatelný. Snad nejhezčí lze vidět v Pleybenu, Guimiliau či Saint Thégonnec. Poloostrov Crozon je tvořen dramatickým potýkáním moře a skal, divokým pobřežím, vřesovišti, oblohou s rychle běžícími mraky a malými rybářskými osadami, s místy kde čas stále ještě líně jde a nikam nepospíchá, kde pravidelný rytmus života stále odbíjí. Podle starých pověstí je zde někde pod hladinou skryto potopené bájné hříšné město Ys a jeho zvony je možné slýchat za jasných dní, kdy je moře klidné. Nebo zde můžeme narazit na skupiny menhirů, megalitických řad či dolmenů, kamenných pozůstatků po národech dávno zmizelých v řece času.

Vnitrozemí - krajina většinou ponořená v mlhách či pod závojem mrholení, melancholická a zamyšlená má spíš charakter irských vřesovišť než jednoho z krajů rozpustilé Francie . Můžeme zde vidět mořské ptáky, vydry, bobry, vzácné dravé ptáky. Zdejší skály vznikaly ve stejné době jako horniny jižních Čech či Barandienu – jsou proterozoického a staropaleozoického stáří a tvoří armorickou větev hercynského vrásového pohoří. Žíly s četnými minerály které v nich občas jsou můžete poznat v mineralogickém muzeu v Crozonu. Kámen a vřes, slaná vůně moře a křik ptáků, svědectví kultury a tradic celého regionu, včetně typické místní kuchyně. To vše zahrnuje 39 obcí, 52.000 obyvatel a kus bretaňské drsné, ale krásné přírody.

Zaujal vás tento článek? Poznávací zájezdy cestovní kanceláře GEOPS najdete na www.francie.geops.cz/bretan.  

| Zpět |
© 2008-2018 GEOPS-CESTOVNÍ KANCELÁŘ,s.r.o, Šternberkova 10, 170 00 Praha 7                        | mapa stránek |
tel.: 266 710 104, fax: 220 806 965, geops@geops.cz , skype: olinageops, ICQ: 397618996

Cestovní kancelář GEOPS je pojištěna pro případ úpadku ve smyslu zákona č. 159/99 Sb. u Uniqa pojišťovny
partneři: Last Minute,