Termín od: -  do: - 
Cena od: do:
katalog GEOPS 2020
| Zpět | jste zde: zájezdy 2020 > Zajímavé informace > Burgundsko a gastronomie

Informace - Burgundsko a gastronomie

Klikněte na obrázek pro zvětšení/zmenšení
Francie - Burgundsko - víno, paštika, něco sladkého, jsme v zemi kuchařů a pijáků
Francie - Burgundsko - víno, paštika, něco sladkého, jsme v zemi kuchařů a pijáků Francie - Dijon, francouzské sýry jsou vynikající a tyhle jsounavíc kozí Francie - Burgundsko - burgundská vína patří k nejlepším světovým značkám Francie - Dijon - být ve Francii a neochutnat zdejší sýr Francie, Burgundsko, ochutnávka vína, číšníci musí být dokonalí Francie - Burgundsko - Côte-d´Or, vinice Francie - Beaujolais - vína z apelace Vosne-Romanée Francie - Beaujolais - Beaune, máte chuť na žabí stehýnka Francie - Beaujolais - vinice Château Moulin a Vent, hlavy roubovány na amer.podnož kvůli fyloxeře (révokaz). Francie - Beaujeu, slavnost Beaujolais Noveau, co si dáme k jídlu Francie -  vína z regionu Beaujolais

Burgundsko a gastronomie

Burgundská jídla označená „á la bourguignonne“ mají většinou společný základ tvořený mladou cibulkou, houbami, kousky anglické slaniny a burgundským červeným vínem. Tak se připravuje jak hovězí, tak i známý kohout na víně. Další pojem v burgundské gastronomii je „meurette“, což je také omáčka z červeného vína, ale bez hub, a přidává se sem trocha brandy.

Město Lyon je opravdová Mekka gurmánů. Najdete tu největší koncentraci restaurací, které obdržely slavné Michelinské hvězdičky, protože sem utekli slavní šéfkuchaři z Paříže v čele s proslaveným Paulem Baccusem, který tu má svou nejproslulejší restauraci na okraji Lyonu, ale i další o něco levnější pojmenované podle světových stran.

Kromě toho v Lyonu najdete spoustu hospod a restaurací i pro běžné smrtelníky a Lyon je i centrem potravinářského průmyslu. Vyrábějí se tu kromě jiného i různé druhy uzenin a salámů. Spousta turistů, kteří přilétají na zdejší letiště, se tu zastaví alespoň na jeden den, aby si vychutnali gastronomické lahůdky v některé ze zdejších vyhlášených restaurací.

Pro vás jsme vybrali ty neznámější burgundská jídla, ale je jich ve skutečnosti mnohem více.

Boeuf Bourguignon se připravuje z kvalitního charolaiského hovězího, které se po marinování pomalu dusí v burgundském víně a pak se přidá mladá cibulka, slanina a houby

Escargots á la Bourguignonne jsou šneci, kteří se podle tradičního receptu nejprve vaří v bílém víně Chablis spolu s mrkví a cibulkou a pak se nadívají česnekopetrželkovou máslovou pěnou a zapékají se v troubě. V restauraci se šneci servírují v ulitách, na zvláštním talířku s důlky pro 6 šneků. Šnečí ulity se přidržují ve speciálních kleštičkách a speciální vidličkou se napichují.

Dijonský steak (čti dyžonský) se servíruje v omáčce ze smetany a dijonské hořčice. Tato omáčka se používá i k telecímu, králíkovi i vepřovému.

Oeufs en meurette jsou vejce sázené do omáčky z červeného vína, cibule, slaniny a trochy brandy.

Coq au vin je kohout na víně. Základem není překvapivě kohout, ale kuře nebo perlička. Šalotka, houby a anglická slanina na nudličky, to vše se dusí v červeném burgundském víně .

Rosette de Lyon je nejslavnější z lyonských salámů. Vyrábí se z vepřové kýty a servíruje se nakrájený na silné plátky.

Andouillettes á la Lyonnaise jsou dršťkové jitrnice, které se servírují se smaženou cibulkou, dijónskou hořčicí a hranolkami.

Epoisses je měkký pikantní sýr s aroma brandy.

Cantal de Bourgogne je tvrdý sýr připomínající čedar nebo comté. Tento sýr se hodí jak na horská jídla jako raclette nebo fondue, ale i na zapékání gratinování např. smetanových brambor.

Clafouits je třešňový koláč z třeného těsta, dochucený třešňovým likérem.

Informace k poznávacím zájezdům cestovní kanceláře GEOPS najdete na www.francie.geops.cz/burgundsko. 

| Zpět |
© 2008-2018 GEOPS-CESTOVNÍ KANCELÁŘ,s.r.o, Šternberkova 10, 170 00 Praha 7                        | mapa stránek |
tel.: 266 710 104, fax: 220 806 965, geops@geops.cz , skype: olinageops, ICQ: 397618996

Cestovní kancelář GEOPS je pojištěna pro případ úpadku ve smyslu zákona č. 159/99 Sb. u Uniqa pojišťovny
partneři: Last Minute,