Termín od: -  do: - 
Cena od: do:
katalog GEOPS 2020
| Zpět | jste zde: zájezdy 2019, 2020 > Zajímavé informace > Dijon, město vévodů burgundských

Informace - Dijon, město vévodů burgundských

Klikněte na obrázek pro zvětšení/zmenšení
Francie - Beaujolais - Dijon, chrliče na průčelí kostaela zpodobňují neřesti a lidské vlastnosti
Francie - Beaujolais - Dijon, chrliče na průčelí kostaela zpodobňují neřesti a lidské vlastnosti Francie - Dijon - být ve Francii a neochutnat zdejší sýr Francie - Beaujolais - Dijon, Palais des Ducs, dnes sídlo Musée des Beaux Arts, mj. sbírky vlámských mistrů Francie, Burgundsko, Dijon, detail Francie - Beaujolais - Dijon, Palais des Ducs, původně palác burg.vévodů, základ gotický po 1433 Filip Dobrý Francie, Burgundsko, Dijon, St Michel (goticko renesanční) Francie - Dijon, francouzské sýry jsou vynikající a tyhle jsounavíc kozí Francie, Burgundsko, Dijon, za Notre Dame Francie - Beaujolais - Dijon, La Chouette (Sovička), kdo ji pohladí splní se mu přání

Dijon, město vévodů burgundských

Skutečné srdce tohoto bývalého hlavního města vévodství a v současné době hlavního města regionu naleznete v někdejším paláci vévodů a Burgundských stavů, v němž se dnes kromě radnice (Hôtel de Ville) nachází také Muzeum krásných umění (Musée des Beaux-Arts). Toto muzeum proslavilo nejen nesporné bohatství místních sbírek, ale zejména vrcholná díla středověkého malířství a sochařství, zvláště pak hrobky burgundských vévodů.

Palác obklopuje zcela neporušené historické jádro města, které je chráněnou památkovou rezervací. Jeho kouzelná náměstí a uličky lákají k procházkám mezi hrázděnými a měšťanskými domy ve stínu kostelních věží: skutečný kamenný skvost, kostel Notre-Dame, s hodinami Jacquemart vévodícími ojedinělému průčelí, na němž řady chrličů střídají řady štíhlých sloupů; katedrála Saint-Bénigne, jejíž okázalost vzešla z věhlasu bývalého na tomto místě stávajícího opatství; současné divadlo Saint-Jean; kostel Saint-Michel, který v bělostném burgundském kameni podává zprávu o vývoji renesančního slohu. S poklidem těchto staveb kontrastuje rušný život trhů, třikrát týdně pořádaných kolem tržiště Halles z 19. století.

Dijon je ale také městem zeleně s četnými parky a zahradami a přístavem nazvaným Burgundský kanál (Canal de Bourgogne), z něhož se po "Zelené pěšině" (Coulée Verte) můžete pěšky, na kole, na kolečkových bruslích nebo na vozítku segway vypravit do přírody. Segway představuje svérázný způsob, jak si prohlédnout město, méně únavný než jízda na kole a zábavnější než cestování autobusem. Na hodinovou nebo delší vyjížďku s průvodcem si ho můžete zapůjčit v místní turistické centrále.

Vydejte se na okruh po historickém jádru města, tzn. "Soví okruh" (Parcours de la Chouette), vyznačený v dláždění prostřednictvím zapuštěných bronzových desek s vyobrazením dijonského maskota – sovy, jehož sochu naleznete na katedrále Notre-Dame. Jestliže tuto sovu pohladíte levou rukou a v duchu vyslovíte přání, určitě se vám splní.

Další informace o Dijonu naleznete na: www.dijon-tourism.com

Vše o poznávacích zájezdech CK GEOPS DO Burgundsku na stránkách: www.francie.geops.cz/burgundsko.

 

| Zpět |
© 2008-2018 GEOPS-CESTOVNÍ KANCELÁŘ,s.r.o, Šternberkova 10, 170 00 Praha 7                        | mapa stránek |
tel.: 266 710 104, fax: 220 806 965, geops@geops.cz , skype: olinageops, ICQ: 397618996

Cestovní kancelář GEOPS je pojištěna pro případ úpadku ve smyslu zákona č. 159/99 Sb. u Uniqa pojišťovny
partneři: Last Minute,