Termín od: -  do: - 
Cena od: do:
katalog GEOPS 2020
| Zpět | jste zde: zájezdy 2020 > Zajímavé informace > Franche Comté, oblast slavných kuřat a drůbežích trhů

Informace - Franche Comté, oblast slavných kuřat a drůbežích trhů

Klikněte na obrázek pro zvětšení/zmenšení

Franche Comté, oblast slavných kuřat a drůbežích trhů

AOC Poulet de Bresse vymezuje přesně ohraničenou oblast 100 km x 40 km a seznam vesnic, které toto označení smějí při dodržení striktních pravidel používat. Kuře z Bresse je takový šlechtic mezi franouzskými kuřety a kuřaty vůbec. Tomu odpovídá i etiketa v podobě erbu ve francozských barvách červeno, modro bílé.
Nejznámější varianta kuřete z Bresse je bílé peří a nažloutlá kůže a maso díky krmením kukuřicí. V dnešním době se ochrana původu AOC Bresse vztahuje i na krůty, slepice a kapouny. Dodnes se v Bresse konají i slavnosti kuřat spojené samozřejmě s trhy a výstavami drůbeže. O jedné takové piše i Peter Mayle ve své knize Francouzské hodokvasy.
Ve Franche Comté a obzvláště v okoli Bresse je možné navštívit i ukázkové farmy a dozvědět se více z historie i současnosti místních zemědělců a chovatelů drůbeže.
Gastronomickým pojmem je zdejší jedinečný recept kuře z Bresse se smrži na žlutém víně (vin jaune). Žluté víno z Franche Comté se vyrábí jen z místní odrůdy Savagnin a zraje 6 let a 3 měsíce v dřevěných sudech. K lahvování se používají zvláštní lahve připomínající „kalamář“ na naše mělnické víno Ludmila. Tyto zvláštní lahve jsou o objemu cca 0,6l, což je to co z objemu 0,7l zbyde po tak dlouhém zrání v sudu. Chuťově pak toto jedinečné víno připomíná sherry . Smrž je jarní divoká jedlá houby také typická pro lesy kraje Franche Comté vzhledově vypadá jako obrovská rozinka.

Kuře z Bresse se objevuje i ve spoustě jiných receptů např. jako Coq au vin v burgundském červeném víně. Do Burgundska je odtud také docela blízko a bývá tu ceněnou náhradou za mladého kohouta. Nebo kuře na Rieslingu v Alsasku .

Autor článku Ing. Alena Frčková (průvodce nejen pro gurmánské zájezdy)

Zaujal vás tento článek? Poznávací zájezdy CK GEOPS naleznete na stránce www.francie.geops/franche-comte. 

| Zpět |
© 2008-2018 GEOPS-CESTOVNÍ KANCELÁŘ,s.r.o, Šternberkova 10, 170 00 Praha 7                        | mapa stránek |
tel.: 266 710 104, fax: 220 806 965, geops@geops.cz , skype: olinageops, ICQ: 397618996

Cestovní kancelář GEOPS je pojištěna pro případ úpadku ve smyslu zákona č. 159/99 Sb. u Uniqa pojišťovny
partneři: Last Minute,