Termín od: -  do: - 
Cena od: do:
katalog GEOPS 2020
| Zpět | jste zde: zájezdy 2020 > Zajímavé informace > Holandská umělecká muzea

Informace - Holandská umělecká muzea

Klikněte na obrázek pro zvětšení/zmenšení
Holandsko - Amsterdam - Amsterdams Historisch Museum - Rembrandt, Hodina anatomie dr.Deijmanse (fragment) (Free)
Holandsko - Amsterdam - Amsterdams Historisch Museum - Rembrandt, Hodina anatomie dr.Deijmanse (fragment) (Free) Holandsko - Frans Hals, Pijící hoch, 1626-8 Maďarsko - Budapešť - J.Vermeer - Astronom, 1668, Výstava Rembrandt a zlatý věk holandské malby Rembrandt - Betseba v lázni Maďarsko - Budapešť - J.Vermeer - Geograf, Výstava Rembrandt a zlatý věk holandské malby Holandsko - Haarlem - Frans Hals museum,  Frans Hals , Hostina důstojníků společnosti sv.Jiří, 1616 Maďarsko - Budapešť - J.Vermeer - Vyznání víry, 1671-4, Výstava Rembrandt a zlatý věk holandské malby Holandsko - Amsterdam - Rijksmuzeum, Rembrandt van Rijn, Židovská nevěsta Rembrandt - Hodina anatomie N.Tulpy, 1632 Rembrandt van Rijn - autoportrét,1655

Holandská umělecká muzea

Půvabná holandská města proslavili nejen velcí umělci, ale i muzea s mistrovskými díly. Milovníci umění nejvíce obdivují skvostná plátna holandských malířů tvořících v 17. století. Úchvatné jsou však i modernější obrazy Vincenta van Gogha – velikána postimpresionismu. Zlatá éra holandského malířství, kterou se proslavilo 17. století, zrodila mnoho vynikajících umělců i malířských škol speciálního zaměření – v té době vznikaly krásné krajinomalby, mytologické kompozice, maríny, skupinové portréty či podobizny jednotlivců nebo vkusné žánrové malby lidového rázu.

Hvězdná trojice: Rembrandt , Hals, Vermeer van Delft
Z holandských mistrů „zlatého věku“ nejvíce vynikají Rembrandt Harmenszoon van Rijn (1606–1669), Frans Hals starší (1581–1666) a Johannes Vermeer van Delft (1632–1675). A v historii umění jim bývá po právu společně přisuzováno i nejvyšší „hvězdné ohodnocení“. Jistě nejslavnějším je „mistr temnosvitu“ Rembrandt , jehož plátna hýří nejen bohatstvím odstínů, ale odrážejí i hluboký osobní prožitek. Většinu života prožil v Amsterdamu , kde můžete dodnes obdivovat jeho obrazy (především slavnou Noční hlídku v Rijksmuseu ); ale za návštěvu též stojí Rembrandthuis .
Město Haarlem připomíná jiného osobitého malíře: Franse Halse staršího, skvělého portrétistu, který tu zažil období slávy i bídy a závěr života strávil v chudobinci... Jeho odvážné užití výrazných barev obdivovali i moderní malíři, zejména impresionisté. Špičková díla Franse Halse staršího vystavuje haarlemské Frans Hals Museum.
Posledním z „hvězdné trojice“ byl Vermeer van Delft – mistr zasněných obrazů s intimní atmosférou. Jeho okouzlující práce spatříte v paláci Mauritshuis v Haagu či v amsterdamském Rijksmuseu (obraz Mlékařka).

Muzeum zářivých pláten Vincenta van Gogha
V amsterdamské muzejní čtvrti objevíte i moderní budovu s prostým nápisem Vincent van Gogh (1853–1890). Uvnitř se nachází jedinečná sbírka zahrnující více než dvě stě obrazů, pět set kreseb, dále grafické listy, dopisy a další památky na tohoto moderního malíře holandského původu, který náležel k významným představitelům postimpresionismu. Většinu obrazů si po jeho smrti ponechal bratr Theo; pak je zdědila vdova Jo van Gogh -Bonger a nakonec připadly malířovu synovci Vincentu Willemovi, který je v roce 1962 převedl na Nadaci Vincenta van Gogha a dlouhodobě zapůjčil státu s tím, že pro sbírku postaví novou moderní budovu.
Muzeum Vincenta van Gogha , zpřístupněné roku 1973, bylo v roce 1999 ještě velkoryse rozšířeno.

Citace z článku Ivany Mudrové

 Máte zájem o zájezdy do Holandska ? Nabídku cestovní kanceláře GEOPS najdete na www.geops.cz/zajezdy/holandsko/.
Nabídku zájezdů za uměním, do významných galerií a na výstavy najdete na této stránce

 

| Zpět |
© 2008-2018 GEOPS-CESTOVNÍ KANCELÁŘ,s.r.o, Šternberkova 10, 170 00 Praha 7                        | mapa stránek |
tel.: 266 710 104, fax: 220 806 965, geops@geops.cz , skype: olinageops, ICQ: 397618996

Cestovní kancelář GEOPS je pojištěna pro případ úpadku ve smyslu zákona č. 159/99 Sb. u Uniqa pojišťovny
partneři: Last Minute,