Termín od: -  do: - 
Cena od: do:
katalog GEOPS 2020
| Zpět | jste zde: zájezdy 2020 > Zajímavé informace > Itálie, památky UNESCO

Informace - Itálie, památky UNESCO

Klikněte na obrázek pro zvětšení/zmenšení
Itálie - Siena - Duomo, na průčelí použit bílý a růžový mramor, doplněný černým čedičem
Itálie - Siena - Duomo, na průčelí použit bílý a růžový mramor, doplněný černým čedičem Itálie - Benátky - kostel Santa Maria della Salute, postaven v paládiovském stylu na paměť obětí moru (zemřela třetina obyvatel) na 100.000 dřevěných pilotech Itálie - Florencie - dóm, jeden  ze skvostů středověké architektury, 1296-1468, několik architektů včetně Giotta Itálie - Alberobello, od roku 1996 na seznamu světového dědictví UNESCO Itálie, Ligurie, Cinque Terre - Vernazza, jedna z 5 vesniček oblasti, hrad z 15.stol. postavený na obranu proti pirátům Itálie - Lazio - Tarquinia, fresky z hrobu Leopardů Itálie - Emilia - Modena, Dóm, Porta reggia, 1209-31, mistři z Campione, růžový veronský mramor Itálie - Dolomity - zahrada Dolomit Itálie - Pompeje - od roku 1997 jde o památku na seznamu UNESCO Itálie - Sardinie - nurágy Su Nuraxi u Barumini, 13. až 5.století př.n.l, vpředu čedičové nosníky horního ochozu Itálie - Modena - katedrála, Stvoření Adama, Stvoření Evy z Adamova žebra, Strom poznání Itálie, Ligurie, Janov, křížová chodba kláštera sv.Onřeje (Sant´Andrea) z 12.stol. Itálie, Toskánsko - San Gimignano, rodové věže, vpravo věž Palazza Vecchio, nejstarší ve městě Itálie - Lazio a Toskánsko - Val d´Orcia, kouzelná krajina je samotná památkou UNESCO Itálie, Kampánie, Pompeje, oběť Itálie, Toskánsko, Pisa, Campo dei Miracoli, baptistérium, vzadu dóm a šikmá věž Itálie - Matera - vznikla před 9.000 lety a nepřetržitě obývána, část obydlí vytesána do skály Itálie - Sicílie - Etna ční vysoko nad pobřežní silnicí Itálie - Mantova - Palazzo Te - Síň obrů, 1532-5

Itálie, památky UNESCO

UNESCO je anglická zkratka názvu United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization, což znamená Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu.

UNESCO je jednou ze 14 mezistátních odborných organizací (agentur) OSN. Sídlí v Paříži . Podnětem ke vzniku organizace byly hrůzy právě skončené druhé světové války. Hlavním úkolem UNESCO je proto usilovat o udržení mezinárodního míru rozvíjením spolupráce v oblasti výchovy, vědy a kultury a prosazováním úcty k lidským právům a právnímu řádu. UNESCO bylo založeno podepsáním Ústavy v Londýně na ustavující diplomatické konferenci 4. listopadu 1945. Ratifikace Ústavy se zúčastnilo dvacet zakládajících států: Austrálie , Brazílie, Čína , Československo, Dánsko , Dominikánská republika, Egypt , Francie , Indie , Jižní Afrika , Kanada , Libanon , Mexiko , Norsko , Nový Zéland, Řecko, Saúdská Arábie, Spojené království, Turecko a USA. V současné době má UNESCO 191 členů. Zabývá se činností v pěti hlavních oborech: Vzdělání, přírodní vědy, sociální a humanitní vědy, kultura a komunikace a informace. Projekty podporované UNESCO zahrnují šíření gramotnosti, odborné a školicí programy, programy mezinárodní vědní spolupráce, propagaci nezávislých médií a svobody tisku, regionální a kulturní historické projekty, propagaci kulturní různorodosti, dohody mezinárodní spolupráce v oblasti kulturního a přírodního dědictví a ochrany lidských práv, a pokusy vyrovnat rozdíly v možnosti využití digitálních technologií ve světě.

Památky na seznamu UNESCO na území Itálie :

Skalní kresby ve Val Camonice: údolí s jedním z největších nalezišť petroglyfů (1979)

Kostel a dominikánský klášter Santa Maria delle Grazie v Miláně se slavnou malbou Poslední večeře od Leonarda da Vinci v refektáři (1980)

Řím a Vatikán – historické centrum: antické památky a budovy patřící Svaté stolici (1980, 1990)

Florencie - historické centrum: Historické centrum města, symbol renesance (1982)

Pisa a Piazza del Duomo: mistrovská díla středověké architektury (katedrála, baptisterium a zvonice - Šikmá věž) (1987)

Benátky a Benátská laguna: kulturní památky města a na 118 okolních ostrovech (1987)

San Gimignano - historické centrum: typické rodové věže věžemi, symboly bohatství místních patricijských rodin (1990)

Matera - historické centrum: historické město a okolí, velký počet příbytků ve skalních slujích vč. kaplí s freskami (1993)

Vicenza a Palladiovy vily v Benátsku: architekt Andrea Palladio je autorem palladianského stylu, který se pak rozšířil do západní Evropy (1994, 1996)

Crespi d´Adda: typické dělnické město 19. a 20. století (1995)

Ferrara a delta Pádu: historické jádro města s renesančními památkami (1995, 1999)

Neapol - historické centrum: historické jádro města svědčí o vlivu mnoha kultur (1995)

Siena – historické centrum: příklad středověkého toskánského města (1995)

Castel del Monte: unikátní osmiboký hrad Hohenštaufů ze 13. století (1996)

Ravenna - raně křesťanské památky: raně křesťanské monumenty a mozaiky z 5. až 6. století (1996)

Pienza – historické centrum: město v Toskánsku , kde se při stavbě začaly poprvé uplatňovat renesanční ideje (1996)

Alberobello: město v  Apulii s typickými domy (tzv. trulli), které se stavějí z kamenů bez použití malty (1996)

Královský palác Caserta s parkem, akvadukt Vanvitelli a komplex San Luecio z 18. století: vše vytvořeno Carlem Borbonem v polovině 18. století, aby konkuroval Versailles a Madridu (1997)

Archeologické naleziště v Agrigentu: zbytky chrámů v dórském stylu a pozdější helénistické a římské město (1997)

Archeologické naleziště v Pompejích, Herculaneu a Torre Annunziata: města a vily zasypané po výbuchu Vesuvu v r. 79 (1997)

Botanická zahrada v Padově: první botanická zahrada na světě, založená r.1545 (1997)

Modena - katedrála, brána Torre Civica a náměstí Piazza Grande: skvělý příklad románského umění a práce dvou velikých umělců: Giovanni Lanfranca a Wiligelma (1997)

Amalfské pobřeží: pobřeží Amalfi je ztělesněná krása a přírodní rozmanitost (1997)

Pontovenere, Cinque Terre a ostrovy Palmaria, Tino, Tinetto: ligurská pobřežní oblast mezi Cinque Terre a Portovenere je kulturní krajina velké přírodní i kulturní hodnoty (1997)

Královské budovy rodu Savojského: komplex budov vévody Emmanuela Philiberta Savojského v Turíně (1997

Nurágy Su Nuraxi do Barumini: komplex kruhových obranných věží z otesaného kamene s komnatami s klenutými stropy ze 2. stol. př. n. l. na Sardini (1997)

Villa Romana del Casale v Piazza Armerina na Sicílii : vila ze 4. století ve městě Piazza Armerina na Sicílii je jedním z nejluxusnějších příkladů památek tohoto typu, mimořádné mozaiky (1997)

Archeologické naleziště a patriarchální bazilika v Aquilei: římské město zaniklé v 5. století (většina stále zůstává neodkryta), lze očekávat významné nálezy. Patriarchální bazilika vyniká mozaikovou dlažbou (1998)

Národní park Cilento a Vallo di Diano s archeologickými nalezišti Paestum a Velia a Certosa di Padule: řada svatyní a osad podél tří horských hřbetů, táhnoucích se od východu k západu Kampánie . Hranice mezi řeckými koloniemi Magna Grecia a domorodým etruským a lukánským osídlením (1998)

Urbino – historické centrum: městečko na kopcích z 15. stol., sídlo významného knížecího rodu a jedno z center renesančního umění (1998)

Hadránova vila v Tivoli: komplex klasických budov postavený v 2. století n. l. římským císařem Hadriánem (1999)

Assisi, bazilika svatého Františka a další františkánské památky: velká díla středověkého umění, jako např. bazilika sv. Františka a obrazy malířů jako byl Simone Martini, Cimabue, Pietro Lorenzetti a Gioto (2000

Město Verona: město kultury a umění, kde se zachovalo mnoho památek od starověku přes středověk a renesanci (2000)

Liparské ostrovy : souostroví vulkanického původu se známou sopkou Stromboli (2000)

Villa d´Este : svým palácem a zahradou je jednou z nejvýznamnějších ukázek nejčistší renesanční kultury (2001)

Pozdně barokní města v údolí Val di Noto (jihovýchodní Sicílie ): 8 měst v jihovýchodní Sicílii : Caltagirone, Militello in Val di Catania, Modica, Noto, Palazzolo, Ragusa a Scicli. Všechna byla znovu vystavěna po zničujícím zemětřesení v r.1693 (2002)

Sacri Monti v Piemontu a Lombardii : 9 architektonických celků - kaplí a jiných staveb v horské krajině, pocházejících z 16. a 17. století (2003)

Etruské nekropole Cerveteri a Tarquinia: dva velké etruské hřbitovy, které reprezentují odlišné typy pohřebních praktik v období od 9. do 1. století př. n. l. (2004)

Val d´Orcia : krajina v údolí Val d'Orcia v Toskánsku je součástí oblasti kolem Sieny, jež se vyvíjela od 14. století pod vlivem města (2004)

Syrakusy a skalní nekropole Pantalica na Sicílii : v Syrakusách je dochována osada Ortýgia založená Řeky z Korintu v 8. stol. př.n.l. Nekropole Pantalica zahrnuje na 5 000 hrobek vytesaných ve skále ze 13. až 15. stol. př. n. l. (2005)

Janov : Le strade Nuove a komplex Palazzi dei Rolli: historické centrum Janova vzniklé na přelomu 16. a 17. stol. je prvním příkladem urbanistického plánování centra města v Evropě (2006)

Rhétská dráha v Albule: technická památka, společně se Švýcarskem (2008)

Mantova a Sabbioneta: historické centrum měst (2008)

Dolomity : pohoří mimořádné krásy, krasový systém, ledovec, hluboká údolí, skalní stěny (2009)

Monte San Giorgio: zalesněná hora jižně od Luganského jezera je považována za nejbohatší naleziště mořských fosilií z doby středního triasu (2003, rozšířeno 2010)

Prehistorická kůlová obydlí v Alpách : Kůlová obydlí z období 5000 až 500 let před naším letopočtem v blízkosti jezer, řek či mokřadů (2011)   

Mocenská střediska Langobardů v Itálii : 7 lokalit v severní a střední Itálii , které zahrnují pevnosti, kláštery a kostely z dob Langobardů - 6.-8. století (Brescia, Cividale del Friuli, Castelseprio, Campello sul Cliturno, Spoleto, Benevento, Monte Sant´Angelo) (2011)

Vily a zahrady Medicejských v Toskánsku : 12 vil a zahrad v Toskánsku jako odkaz mocného rodu Medici, překrásná zahradní architektura (2013)

Sopka Etna : mohutná, neustále činná sopka na Sicílii je předmětem intenzivních věděckých výzkumů, na jejích svazích se rozvinula pozoruhodná kulturní zemědělská krajina (2013)

Kulturní krajina vinic v Piemontu , Langhe-Roero a Monferrato: krajina mezi řekou Pád a Ligurskými Alpami a vinicemi, vesničkami na kopcích, hrady, románskými kostelíky a statky, utvářená již od 5. staletí př. n. l. pěstováním vinné révy a již za starého Říma proslulá díky vynikajícím vínům (2014) 

Arabsko-normanské památky na Sicílii : Palermo, chrámy v Monreale a Cefalu: 9 staveb (paláce, kostely, katedrály, most) spojující vlivy Západu, Byzance a muslimského světa z období normanských sicilských králů (1130-1194). 2015

 Převzato ze seznamů památek UNESCO na wikipedii.

 

| Zpět |
© 2008-2018 GEOPS-CESTOVNÍ KANCELÁŘ,s.r.o, Šternberkova 10, 170 00 Praha 7                        | mapa stránek |
tel.: 266 710 104, fax: 220 806 965, geops@geops.cz , skype: olinageops, ICQ: 397618996

Cestovní kancelář GEOPS je pojištěna pro případ úpadku ve smyslu zákona č. 159/99 Sb. u Uniqa pojišťovny
partneři: Last Minute,