Termín od: -  do: - 
Cena od: do:
katalog GEOPS 2020
| Zpět | jste zde: zájezdy 2019, 2020 > Zajímavé informace > Lázně v Budapešti

Informace - Lázně v Budapešti

Klikněte na obrázek pro zvětšení/zmenšení
Maďarsko, Budapešť, Szechenyiho lázně
Maďarsko, Budapešť, Szechenyiho lázně Maďarsko - Budapešť - lázně Gellért, interier, léčí se zde kloubní, nervové a gynekologické obtíže Maďarsko - Budapešť - Szechenyiho lázně, termální voda tryská z hloubky přes 1.200 m Maďarsko - Budapešť, Szechenyiho lázně, vnitřní bazény Maďarsko - Budapešť - Szechenyiho lázně, šachisté v bazénu Maďarsko - Budapešť - Szechenyiho lázně, termální pramen má teplotu 76°C

Lázně v Budapešti

Budapešť je proslulá jako město termálních lázní. Koupání v teplé vodě tu patří ke každodennímu životu a návštěva lázní je pro Maďary společenskou událostí. V Budapešti najdeme celou řadu lázeňských areálů, které stojí za to navštívit a užít si pohody a pocitu uvolnění.

Léčivé lázně Gellért
H-1118 Budapest, Szent Gellért tér 1

Nejstarší maďarský lázeňský hotel, jedna z pých Budapešti . Prameny napájející lázně jsou známy již téměř dva tisíce let. V blízkosti někdejších “Sáros Fürdö” (Slatinných lázní) nebo jezera žil svatý Ivan, poustevník-léčitel, známý široko daleko, jeden z prvních přírodních léčitelů, jehož kázání a “zázraky” sem přilákaly mnoho nemocných. Vzhledem k vysoké teplotě vody tohoto pramene ho nazývali Očistec a později dostal název Panenská lázeň. V tureckém období zde stávalo nádherné lázeňské zařízení; v roce 1918 bylo přestaveno do současné podoby a dnes je to jeden z nejelegantnějších čtyřhvězdičkových hotelů hlavního města. Z jeho oken se otevírá široké panorama Dunaje směrem k budovám na pešťském nábřeží. Lázeňský hotel Gellért zahrnuje krytý i otevřený bazén s vápenitou, slabě kyselou, hydrogenuhličitanovou, radioaktivní vodou, obsahující mnoho minerálních látek. Je stejně vhodná pro koupele i pitné kúry nebo inhalace a je zvláště účinná v případě léčby reumatických a kloubových onemocnění, neuralgie, neurózy, dny, reumatismu, gynekologických potíží a poruch metabolismu. Tento lázeňský hotel nabízí lékařské a zdravotnické služby na nejvyšší úrovni.

Zdravotní koupele Rudas
H-1013 Budapest, Döbrentei Tér 9

Jejich vody jsou známé již tisíc let. Tři hlavní prameny koupelí (Juventus, Attila a Hungaria ) jsou napájeny 15 menšími prameny. Voda je hodnocena jako léčivá voda a má vysoký obsah fluoridů. Stavba lázeňského zařízení byla zahájena Ali Pašou z Budy, současná hala bazénu s kopulí se datuje z té doby - jsou to slavné turecké Lázně se zelenými sloupy. Voda těchto lázní, ležících u Eliščina mostu při úpatí návrší Gellért, je účinná zejména při chorobách pohybového ústrojí, reumatismu a při léčení poúrazových stavů, ale dá se také používat pro léčení chronických gynekologických zánětů. Při inhalacích se dá používat jako ústní sprej a jako pitná kúra se doporučuje pro léčení dny, ledvinových kamenů a zažívacích potíží.

Lázně Rác
H-1013 Budapest, Hadnágy utca 8-10

Voda těchto malých lázní, skrytých při úpatí návrší Gellért na budské straně Eliščina mostu, je napájena pramenem o teplotě 41.8°C, jehož voda obsahuje alkalické soli, chloridy, sírany a také vápník, hořčík a hydrogenuhličitany. Budova postavená v 15. století byla oblíbenými lázněmi slavného panovníka Matyáše Corvina, který do nich mohl přicházet krytou chodbou ze sousedního královského zámku. Turecký cestovatel Evlia Chelebi se o nich zmiňuje jako o “Hévízfürdő”, neboli o horkých lázních. V roce 1865 byly přestavěny podle plánů největšího maďarského architekta Miklóse Ybla. Dnešní termální bazén a vanové lázně, spolu s masážními místnostmi a fitness centrem nabízejí uživatelům vynikající vybavení.

Císařské lázně Császár
H-1027 Budapest, Árpád fejedelem út 7

Vody dvanácti pramenů napájejících tyto lázně mají teplotu od 15 do 63 stupňů Celsia. Tyto prameny se dostávají na povrch podél slavné římské vojenské silnice a o pramenu se mluví již v Gesta Hungarorum, nejstarší písemné památce v maďarštině. Během tureckého období byly jejich budovy rozšířeny a v polovině 19. století získala budova dnešní vzhled, směs tureckého a klasického slohu, s krytým a otevřeným bazénem. Slabě radioaktivní, hydrogenuhličitanová voda obsahuje síru a je v ní také značné množství rozpuštěného vápníku a hořčíku. Lékařské doporučení zahrnuje: koupele účinné na poruchy pohybového ústrojí, chronickou artritidu a pooperační rehabilitace; ve formě pitné kúry je účinná na nemoci dásní a jako inhalační kúra má vynikající účinek na léčení dýchacího ústrojí a katarová onemocnění.

Lázně Lukács (sv. Lukáše)
H-1023 Budapest, Frankel Leó út 25-29

V okolí těchto pramenů byly při vykopávkách objeveny nálezy z doby bronzové a římské nápisy. Voda prýští na různých místech a teplota pramenů leží v rozmezí od 21 do 49 stupňů Celsia. Současné lázeňské budovy byly postaveny v minulém století. Léčivý účinek vod Lukášových lázní soupeří s účinky vod v Pöstyény, Baden- Badenu a v Herkulových lázních. Mezi prameny jsou minerální vody skupiny zemito-vápenatých vod, jsou tu slané vody a vody s hydrogenuhličitany a existuje také jeden, ve kterém převládají sírany. Vzhledem k tomu jsou tyto lázně vhodné pro léčení různých chorob. Mají vynikající účinky v případě artralgie (bolesti kloubů), pro léčení deformací páteře, pro omezení osteoporózy, pro léčení zažívacích a střevních potíží. Lázně jsou vybaveny úplnou fyzioterapeutickou jednotkou.

Turecké lázně Király
H-1027 Budapest, Fö utca 82-86

Někdejší římská vojenská silnice procházela přesně přes toto území, současné lázeňské zařízení bylo vybudováno v 16. století tureckým pašou Arslanem sídlícím v Budě, jeho vody také využívá plavecký bazén v Lukášových lázních. V dřívějších dobách byly tyto lázně známy jako Deszka (Prkenné) lázně, v 19. století byly zakoupeny rodinou Königů a název Király (Královské) pochází od maďarského překladu jména majitele. Již v roce 1670 napsal anglický lékař Edward Brown slova chvály na léčivé účinky vody z lázní Király. Dnešní návštěvníci lázní se mohou kromě termálního bazénu těšit také z vanových koupelí, slaných koupelí, masáží a sauny. Do dnešních dnů je v budově patrný turecký přepych a zvláště její kopule a klenby jsou považovány za mistrovské dílo architektury.

Lázně na Markétině ostrově

Pitoreskní Margaretin ostrov , “klenotnice” umístěná v samém srdci Budapešti a rozkládající se od Margaretina mostu k Árpádovu mostu je zeleným domovem hotelu Thermal. V druhé polovině minulého století byl objeven jako centrum lázeňské turistiky a princezna Hermina, druhá choť vévody (palatina) Józsefa, doporučila, aby se nad prameny vystavělo lázeňské zařízení. Významní geologové a chemičtí inženýři provedli průzkum a analýzy a vody tří pramenů, obsahující vápník, hořčík, hydrogenuhličitany, chloridy a sírany se začaly používat v novorenezanční budově vystavěné Miklósem Yblem, nejslavnějším architektem své doby. Vzhledem ke svému obsahu minerálních látek jsou léčivé vody Margaretina ostrova velmi účinné při léčbě nemocí pohybového ústrojí, potížích s páteří a při neurózách. Ostrov o ploše několika čtverečních kilometrů také poskytuje klidné prostředí pro odpočinek a oddech zejména svým krásným arboretem a čistým ovzduším, vzdáleným od ruchu velkoměsta, ačkoliv se ve skutečnosti nachází v jeho samém středu.

***Danubius hotel Thermal Margitsziget ( Margaretin ostrov )
H-1138 Budapest, Margitsziget

Celý ostrov je přírodní rezervací, jeho krásný park a mikroklima ho činí ideálním místem pro pacienty hledající rehabilitaci a znovunalezení zdraví. Hotelová budova z 19. století byla v roce 1979 přestavěna na současný pětihvězdičkový hotel Thermal. Jeho lékařské a zdravotnické služby pokrývají všechny obory, jsou tu k dispozici všechny typy moderních diagnostických zařízení vybavených rentgenem, elektrokardiografem a laboratoří. Pro balneoterapii jsou zde termální bazény, kde se pro podporu léčby používají podvodní masáže a cvičení a také bahenní lázně. Oddělení elektroterapie je vybaveno moderním zařízením a přístroji. Proces léčení doplňují fyzioterapie a akupunktura. Zdravotnická část hotelu má také stomatologickou chirurgii, poskytující léčení ve všech oborech stomatologie a protetické stomatologie.

****Danubius Grand hotel Margitsziget ( Margaretin ostrov )
H-1138 Budapest, Margitsziget

Slavný Grand hotel na Margaretině ostrově , jehož okna také směřují na pešťskou stranu města, stojí hned vedle moderního hotelu Thermal. Původní 120 let stará budova byla úplně renovována v roce 1987 a nyní, při zachování svého starého majestátního vzhledu, vítá své hosty a pacienty zmodernizovaným interiérem. Budova je spojena s vedlejším hotelem Thermal podzemním podchodem takže oba hotely nabízejí svým hostům tytéž služby. Ramada Grand hotel a hotel Thermal mají společně celkovou kapacitu 700 hostů.

 Széchenyiho lázně
H-1146 Budapest, Állatkerti körút 11

Tento horký pramen byl objeven velmi pozdě, byl totiž otevřen až v roce 1876, a poskytuje léčivé vody o teplotě 76°C, obsahující síru, vápník a hydrogenuhličitan hořečnatý, které přicházejí z velké hloubky 1256 metrů. Lázně jsou postaveny v novobarokním slohu a stojí ve středu města, ve středu Městského parku v zeleném pásu Pešti. Je to jedno z největších lázeňských zařízení v Evropě. Uvnitř jsou termální koupele pro muže i ženy, termální vanové lázně, bublinkové a slané koupele, a také velké bazény pod otevřeným nebem. Voda se výborně hodí pro léčení reumatických chorob a poruch pohybového ústrojí, pro poúrazovou léčbu, pro léčení artritidy a neuritidy. Je zvláště účinná v případech menstruačních poruch. Používá se také jako pitná kúru při léčení katarálních poruch dýchacího a zažívacího ústrojí. Vedle zdravotnického zařízení a léčebné sekce jsou zde také tři velké otevřené bazény.

Nabídku zájezdů cestovní kanceláře GEOPS do Budapešti s koupáním najdete na stránkách www.madarsko.geops.cz/budapest a www.termalni-lazne.geops.cz/madarsko/budapest. 

| Zpět |
© 2008-2018 GEOPS-CESTOVNÍ KANCELÁŘ,s.r.o, Šternberkova 10, 170 00 Praha 7                        | mapa stránek |
tel.: 266 710 104, fax: 220 806 965, geops@geops.cz , skype: olinageops, ICQ: 397618996

Cestovní kancelář GEOPS je pojištěna pro případ úpadku ve smyslu zákona č. 159/99 Sb. u Uniqa pojišťovny
partneři: Last Minute,