Termín od: -  do: - 
Cena od: do:
katalog GEOPS 2020
| Zpět | jste zde: zájezdy 2019, 2020 > Zajímavé informace > Luberon - regionální přírodní park

Informace - Luberon - regionální přírodní park

Klikněte na obrázek pro zvětšení/zmenšení
Francie - Provence - Parc naturel regional de Luberon - znak
Francie - Provence - Parc naturel regional de Luberon - znak

Luberon - regionální přírodní park

Hlavní část parku Luberon tvoří dvě vápencová pohoří – Petit Luberon a Grand Luberon, jejichž bílé vápencové a opukové srázy jsou obklopeny z jedné strany širokým údolím Vaucluse a z druhé vrcholy Provensálských Alp . Přírodní park zahrnuje 85 obcí a 170.000 obyvatel na ploše 185.000 ha.
Členitý terén s širokými údolími, cedrové lesy, pestrá škála biotopů, mimo jiné i bohatá naleziště křídových zkamenělin a v neposlední řadě i horší dopravní dostupnost dělá z této oblasti oázu klidu a pohody. Zvláštností, kterou jinde nenajdete, jsou přírodní naleziště malířských hlinek u vesnice Roussillon. Třetihorní železité pískovce s jílovitým tmelem podlehly různě intenzivnímu zvětrávání, železo v nich obsažené vytvořilo směs limonitu, goethitu či hematitu a širokou škálu odstínů od žlutých a oranžových tónů po červené, rezavé až fialové. Od dob Římanů se zde okry těžily a zpracovávaly a odcházelo odsud 17 různých odstínů malířských hlinek. Největší produkce byla kolem roku 1910 – až 35.000 tun za rok.
Dnes se můžete projít bývalými lomy po naučné stezce a obdivovat divoké střídání odstínů a tónů okolních svahů. A ještě jedna zajímavost z neživého světa je zde k vidění. Největší evropská vyvěračka (krasový pramen) – Fontaine de Vaucluse, kde z hluboké dutiny za rok vyteče 630 milionů m3 vody – to je 5. největší vyvěračka ne světě. Takhle zde pramení řeka Sorgue. Vysoko nad údolími jsou jak vlašťovčí hnízda přilepeny vesničky – typickým příkladem je zdejší nejznámější vesnice Gordes , jedna ze 156 nejkrásnějších vesnic Francie (Les Plus Beaux Villages de France) s kouzlem kamenných domků, úzkých uliček a okrových střech pod blankytnou oblohou, s kouzlem, kterému podlehlo několik francouzských malířů a spisovatelů. Nedaleko leží cisterciácký románský klášter Sénanque, centrum pěstování levandule. A její vůně je vůní celého přírodního parku.

Zaujal vás tento článek? Oblast Luberonu můžete navštívit na poznávacích zájezdech cestovní kanceláře GEOPS, více informací na www.francie.geops.cz/provence.  

| Zpět |
© 2008-2018 GEOPS-CESTOVNÍ KANCELÁŘ,s.r.o, Šternberkova 10, 170 00 Praha 7                        | mapa stránek |
tel.: 266 710 104, fax: 220 806 965, geops@geops.cz , skype: olinageops, ICQ: 397618996

Cestovní kancelář GEOPS je pojištěna pro případ úpadku ve smyslu zákona č. 159/99 Sb. u Uniqa pojišťovny
partneři: Last Minute,