Termín od: -  do: - 
Cena od: do:
katalog GEOPS 2020
| Zpět | jste zde: zájezdy 2020 > Zajímavé informace > Maďarsko, památky UNESCO

Informace - Maďarsko, památky UNESCO

Klikněte na obrázek pro zvětšení/zmenšení
Maďarsko - Budapešť - Aquincum, zbytky římských lázní, památka UNESCO od 1987
Maďarsko - Budapešť - Aquincum, zbytky římských lázní, památka UNESCO od 1987 Maďarsko - Hajdúszobosló - Hortobagy - Kochova pětka Maďarsko - Budapešt - parlament v novogotickém slohu, 1885-1904, architek I.Steindl Maďarsko - Hollókö - saknzen kde uvidíte místní kroje a lidové zvyky, UNESCO od 1987 Maďarsko - Zadunají - Pannonhalmský klášter, gotická křížová chodba, vchod do baziliky Maďarsko - Budapešť - hrad Maďarsko- oblast Tokaj - Tokajské slavnosti Maďarsko - okolí Tokaje, vinohrady a vinohrady, památka UNESCO od roku 2002 Maďarsko - Budapešť - Aquincum, pozůstatky římského města z 2. stol. našeho letopočtu
Maďarsko, vesnice u Neziderského jezera Maďarsko - Budapešť - Szechenyiho lázně, termální pramen má teplotu 76°C Maďarsko - Tokaj -Tokajské slavnosti,  stánky jednotlivých vinařů

Maďarsko, památky UNESCO

UNESCO je anglická zkratka názvu United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization, což znamená Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu.

UNESCO je jednou ze 14 mezistátních odborných organizací (agentur) OSN. Sídlí v Paříži . Podnětem ke vzniku organizace byly hrůzy právě skončené druhé světové války. Hlavním úkolem UNESCO je proto usilovat o udržení mezinárodního míru rozvíjením spolupráce v oblasti výchovy, vědy a kultury a prosazováním úcty k lidským právům a právnímu řádu. UNESCO bylo založeno podepsáním Ústavy v Londýně na ustavující diplomatické konferenci 4. listopadu 1945. Ratifikace Ústavy se zúčastnilo dvacet zakládajících států: Austrálie , Brazílie, Čína , Československo, Dánsko , Dominikánská republika, Egypt , Francie , Indie , Jižní Afrika , Kanada , Libanon , Mexiko , Norsko , Nový Zéland, Řecko, Saúdská Arábie, Spojené království, Turecko a USA. V současné době má UNESCO 191 členů. Zabývá se činností v pěti hlavních oborech: Vzdělání, přírodní vědy, sociální a humanitní vědy, kultura a komunikace a informace. Projekty podporované UNESCO zahrnují šíření gramotnosti, odborné a školicí programy, programy mezinárodní vědní spolupráce, propagaci nezávislých médií a svobody tisku, regionální a kulturní historické projekty, propagaci kulturní různorodosti, dohody mezinárodní spolupráce v oblasti kulturního a přírodního dědictví a ochrany lidských práv, a pokusy vyrovnat rozdíly v možnosti využití digitálních technologií ve světě.

Památky na seznamu UNESCO na maďarském území:

Budapešť, břehy Dunaje a čtvrť Budínského hradu: pozůstatky římského města Aquincum a gotický hrad Buda, jež měly značný vliv na architekturu v dalších obdobích (1987, 2002)

Hollókö: skanzen tradiční vesnice v Palócké vrchovině (1987)

Maďarský kras, krápníkové jeskyně Baradla a Slovenský kras: rozsáhlý krasový systém zahrnující na 712 objevených jeskyň na maďarské i slovenské straně hranice – zápis společně se Slovenskem

Pannonhalma: benediktinské opatství staré tisíc let, kde vznikly první dokumenty psané v maďarštině (1996)

Národní park Hortobagy : maďarská puszta, rozlehlá oblast plání a mokřin ve východním Maďarsku , svérázná pastevecká kultura, zvláštní plemena domácích zvířat (1999)

Raně křesťanský hřbitov v městě Pécs (Pětikostelí): ve 4. století byly v římském provinčním městě Sopianae (nynější Pécs) postaveny zdobené hrobky s nástěnnými malbami (2000)

Kulturní krajina Neziderské jezero (Fertörákos): pozoruhodná vesnická architektura v osadách obklopujících jezero na hranicích Maďarska a Rakouska (2001)

Vinařská kulturní krajina v oblasti Tokaje: kulturní krajina Tokaje představuje dlouhou tradici pěstování vína v tomto kraji nízkých pahorků a říčních údolí (2002)

Převzato ze seznamů památek UNESCO na wikipedii. 

| Zpět |
© 2008-2018 GEOPS-CESTOVNÍ KANCELÁŘ,s.r.o, Šternberkova 10, 170 00 Praha 7                        | mapa stránek |
tel.: 266 710 104, fax: 220 806 965, geops@geops.cz , skype: olinageops, ICQ: 397618996

Cestovní kancelář GEOPS je pojištěna pro případ úpadku ve smyslu zákona č. 159/99 Sb. u Uniqa pojišťovny
partneři: Last Minute,