Termín od: -  do: - 
Cena od: do:
katalog GEOPS 2020
| Zpět | jste zde: zájezdy 2020 > Zajímavé informace > Národní park Burren

Informace - Národní park Burren

Klikněte na obrázek pro zvětšení/zmenšení

Národní park Burren

Název parku pochází z keltského boireann = kamenitá země. A skutečně kam se podíváte, šedobílé karbonské vápence vystupují na povrch jako kosti matky Země. Park leží v pahorkatině Mullagh More s nejvyšším bodem Knockanes (207 m). Má rozlohu pouhých 16 km2, ale zaručeně stojí za zhlédnutí. Krasový povrch je rozčleněný roklemi, terasami, místy připomíná povrch deskovitou dlažbu. To ledovce vyhladily vápencové plotny do desek, oddělených několik desítek centimetrů hlubokými erozními puklinami (grykes). Hojné jsou zde i jeskyně, spojené do podzemních krasových systémů.

Přestože srážek je zde dost, povrch bývá většinou suchý, jen po větších deštích tvoří mělká jezírka (tzv. turloughs). Rostlinstvo je tu bohaté a můžeme vedle sebe vidět zástupce alpínské i teplomilné. Tak například téměř vedle sebe roste dryádka a kakost krvavý, dohromady s teplomilnými orchidejemi. Zvířena je zcela běžná, hojný je výskyt více druhů motýlů. V jeskynních zimují zajímavé druhy netopýrů. Celé okolí NP je plné megalitických památek, včetně dolmenů (např. Poulnabrone) a chodbových hrobek.

V blízkosti národního parku leží jedno z nejatraktivnějších míst Irska Cliffs of Moher neboli Mohérové útesy. Strmé stěny se tyčí do výšky až 214 metrů nad mořem. Dole neustále útočí moře silným příbojem, na stěnách hnízdí početné kolonie mořských ptáků (papuchalk, buřňáci) a z horní hrany útesů se naskýtá překrásný výhled na široširé moře, blízké ostrůvky (Aranské ostrovy) a vzdálené vrcholky národního parku Conemara. Jen se nesmí zvednout mlha.

Nabídku zájezdů cestovní kanceláře GEOPS zaměřených na národní parky či zahrady najdete na www.geops.cz/zajezdy/narodni-parky-a- zahrady .  

| Zpět |
© 2008-2018 GEOPS-CESTOVNÍ KANCELÁŘ,s.r.o, Šternberkova 10, 170 00 Praha 7                        | mapa stránek |
tel.: 266 710 104, fax: 220 806 965, geops@geops.cz , skype: olinageops, ICQ: 397618996

Cestovní kancelář GEOPS je pojištěna pro případ úpadku ve smyslu zákona č. 159/99 Sb. u Uniqa pojišťovny
partneři: Last Minute,