Termín od: -  do: - 
Cena od: do:
katalog GEOPS 2020
| Zpět | jste zde: zájezdy 2020 > Zajímavé informace > Národní park Hortobágy

Informace - Národní park Hortobágy

Klikněte na obrázek pro zvětšení/zmenšení
Maďarsko - NP Hortobágy - Kochova pětka, ukázka vrcholného jezdeckého umění maďarských pastevců - čikošů
Maďarsko - NP Hortobágy - Kochova pětka, ukázka vrcholného jezdeckého umění maďarských pastevců - čikošů Maďarsko, NP Hortobágy, bílý skot Maďarsko, NP Hortobágy, Tiszká jezera Maďarsko, NP Hortobágy, jídlo v čárdě Maďarsko, NP Hortobagy, Kochova Pětka Maďarsko, NP Hortobágy, rosnička Maďarsko, NP Hortobagy, rohatý skot

Národní park Hortobágy

Název pusta získal kraj v období, kdy se rovina s lesíky a vesnicemi vlivem domácích válek a pak i tureckého vpádu změnila vykácením lesů, zanikáním vesnic a hlavně vypalováním na zamokřenou travnatou prostoru plnou komárů. V 19. století byla vybudována síť odvodňovacích kanálů a hrází kolem Tisy, což následně vedlo k zasolování dříve úrodné půdy. Extrémním podmínkám se postupně přizpůsobili i lidé a jejich zvířata. Tak můžete vidět rohaté ovce račky, jejichž vlnu neprofoukne ani silný vichr, kučeravá prasata (plemeno mangalica) nebo bílý rohatý skot, který přežije snad cokoliv. A také místní pastevce – čikoše, doslova srostlé s koňmi. Travnatý povrch se střídá s ostrůvky slanomilné vegetace (jitrocely, rožce, štírovníky, pelyňky či šalvěj) s množstvím kobylek, sarančí a všelikého jiného hmyzu. A nad tím ptáci, např. kulík mořský, špaček růžový, raroh velký či orel královský. A hlavně několikatisícová populace „evropského pštrosa“ dropa velkého. Step ovšem tvoří jen něco přes polovinu rozlohy národního parku . Zbytek tvoří mozaika močálů, vlhkých luk, rašelinišť, slanisek a rybníků. Kolem vody a ve vodě roste bujná vegetace (např. řezan pilolistý) a hlavně se zde vyskytují vodní ptáci. Od hus, sýkořice vousaté, kolpíka bílého po rákosníky, chřástaly či bahňáky. S podzimem lze vidět ohromná hejna stěhovavých ptáků (třeba až 30.000 jeřábů popelavých pohromadě), což jinde ve střední Evropě neuvidíte. Centrem parku je vesnice Hortobágy s 300 let starou čárdou (místní hostinec), devítiobloukovým kamenným mostem, pastýřským muzeem a zajímavým trhem s ukázkami místních lidových výrobků.

 Nabídku zájezdů cestovní kanceláře GEOPS zaměřených na národní parky či zahrady najdete na www.geops.cz/zajezdy/narodni-parky-a- zahrady .  

| Zpět |
© 2008-2018 GEOPS-CESTOVNÍ KANCELÁŘ,s.r.o, Šternberkova 10, 170 00 Praha 7                        | mapa stránek |
tel.: 266 710 104, fax: 220 806 965, geops@geops.cz , skype: olinageops, ICQ: 397618996

Cestovní kancelář GEOPS je pojištěna pro případ úpadku ve smyslu zákona č. 159/99 Sb. u Uniqa pojišťovny
partneři: Last Minute,