Termín od: -  do: - 
Cena od: do:
katalog GEOPS 2020
| Zpět | jste zde: zájezdy 2020 > Zajímavé informace > Normandie a Alabastrové pobřeží

Informace - Normandie a Alabastrové pobřeží

Klikněte na obrázek pro zvětšení/zmenšení
Francie - Normandie -  Étrétat, poslední rybář odsud vyplul 1990
Francie - Normandie -  Étrétat, poslední rybář odsud vyplul 1990 Francie - Normandie - Caen, Abbaye aux Hommes Francie - Normandie - rozkvetlé zahrady všude kolem Francie - Normandie - Étretat, bělostné útesy nad modrým mořem Francie - Normandie - Azurové pobřeží a jeho kouzlo
Francie - Normandie - Honfleur Francie - Normandie - Giverny, zahrady C.Moneta Francie - Normandie - Arromanches, M4Sherman s 76 mm kanonem Francie - Normandie - exkurze na kozí farmě Francie - Normandie - Saint Laurent sur Mer, US kanon 155 mm Long Tom Francie - Normandie - tapisérie z Bayeux, Normani útočí na anglickou pěchotu bránící se na kopci (má kníry) Francie - Normandie - Les Andelys, Château Gaillard, vpravo předhradí, vlevo část kudy se vstupovalo do hradu Francie - Normandie - S.Laurent sur Mer, památník Les Braves myslenkově souvisí s Americkým hřbitovem - má 3 části - Křídla naděje, Vstávej svobodo, Křídla bratrství Francie - Normandie - Honfleur, kostel sv.Kateřiny, 2.pol. 15.stol. ve stylu tržnice Francie - Normandie 706a - Caen, Saint Pierre, gotický s renesančními prvky výzdoby Francie - Normandie - Rouen, typické jsou i sýry Livarot a Camembert de Normandie Francie - Normandie - Fécamp, Palais Bénedictine, 1882-8, plány Albert Camille. Francie - Normandie -  Fécamp, výroba benediktýnky, v těchto sudech zraje 12 měsíců Francie - Normandie - Giverny, Clos Normand Francie - Normandie - Rouen, Notre Dame, hlavní loď s lomenými oblouky francie - Normandie - Rouen, typický normandský sýr Neufchâtel se vyrábí již od 6.století a má jemné aroma po houbách

Normandie a Alabastrové pobřeží

Alabastrové pobřeží - La Côte d’Albâtre leží na severu Normandie v severozápadní Francii . Skalní oblouky, jehly a tunely jsou tvořeny alabastrem (odtud jméno pobřeží) neboli křídou-sedimentální hornina vzniklá vysrážením mořské vody – pevná, ale rozpustná.

Koho inspirovala Normandie - Alabastrové pobřeží?
Tyto skalní útesy v provincii Seine-Maritime proslavili ve svých dílech snad nejvíc impresionisté. Divoké pobřeží Normandie bylo vždy mekkou umělců K věhlasným malířům, kteří zde působili, se řadí Gustave Courbet nebo impresionista Claude Monet . Krásu pobřeží obdivovaly řady básníků a spisovatelů, z nichž můžeme jmenovat například Guy de Maupassanta a Maurice Leblanca, autora románu Dutá jehla (L’Aiguille creuse), jehož kniha se inspirovala skalním útvarem v Étretatu. Hudební skladatel Jacques Offenbach zde strávil řadu let a dokonce si koupil dům na pobřeží a tvořit věhlasné operety.

Krása Alabastrového pobřeží Normandie : hlavním cílem cesty jsou pitoreskní skalní útesy. Táhnou se v pásu 140 km. Známé skalní útvary vznikly, resp. kontinuálně se dotvářejí rozpouštěním zmíněné horniny za neustálého toku vody v podobě narážejících mořských vln. Malebné přímořské městečko Étretat, zapadlé v údolí mezi útesy přímo na pobřeží průlivu v oblasti La Manche . Letovisko je věhlasné díky divokými křídovými útesy Falaise d’Etretat Světově proslulé jsou zejména tři skalní brány, tunely a osamocená skalní jehla.

Falaise d’Aval a Falaise d’Amont.
Jižně od města se vypíná druhá majestátní skalní formace Falaise d’Aval a je považován za největší oblouk Alabastrového pobřeží. Vystoupáte-li po strmém travnatém chodníčku až k vrcholu, otevře se neopakovatelný výhled na celou zátočinu a obec Étretat. Turistická trasa pokračuje dál přes pastviny až k oblouku Manneporte. Z tohoto místa je možné spatřit neobyčejnou skalní jehlu čnící 90 m nad hladinou moře. L’Aiguille, jak je toto skalisko nazýváno, připomíná běloskvoucí ostrou cukrovou homoli trčící z klidné hladiny. Na severní stranu vede nenáročná stezka až pod vrchol – Falaise d’Amont. Tento oblouk nabývá menších rozměrů než předcházející dva giganti. Nasloucháte křiku racků a buřňáků, kocháte se pohledem na vlny tříštící se o mohutná bílá skaliska a vnímáte krásu vzácných starčků, katránu přímořského a kapradin.
Proti obzoru ční kaple Notre-Dame de la Garde ve tvaru střely, evokující dávné doby a informační tabule popisují historii místního kraje i známých osobností. Památník postavený na počest vynikajícímu stíhacímu letci z 1. světové války Charlesi Nungesserovi a pilotu Francoisi Colim. Oba se poprvé pokusili o non-stop přelet Atlantiku do New Yorku na dvouplošníku „Bílý pták“ a r. 1927 a záhadně zmizeli. Můžete pokračovat dále střídavě pod útesy či nad nimi až do městečka Fécamp. Oblázky provrtané mořskými živočichy zvoní a chřestí, kameny pokrývají chaluhy všech možných barev. Příliv je tak silný, skály třpytivé a světlo tak proměnlivé - Imprese... Krajina jako stvořená pro impresionismus a západ Slunce je ztělesněná pohádka.

Normandie a Alabastrové pobřeží je země bájná, tajemná, drsná i něžná zároveň, inspirovala umělce, přiroste k srdci i vám.

| Zpět |
© 2008-2018 GEOPS-CESTOVNÍ KANCELÁŘ,s.r.o, Šternberkova 10, 170 00 Praha 7                        | mapa stránek |
tel.: 266 710 104, fax: 220 806 965, geops@geops.cz , skype: olinageops, ICQ: 397618996

Cestovní kancelář GEOPS je pojištěna pro případ úpadku ve smyslu zákona č. 159/99 Sb. u Uniqa pojišťovny
partneři: Last Minute,