Termín od: -  do: - 
Cena od: do:
katalog GEOPS 2020
| Zpět | jste zde: zájezdy 2019, 2020 > Zajímavé informace > Opatství Cluny

Informace - Opatství Cluny

Klikněte na obrázek pro zvětšení/zmenšení
Francie, Burgundsko, Cluny, klášter
Francie, Burgundsko, Cluny, klášter Francie - Beaujolais - Cluny, zbytky klášterních budov Francie - Beaujolais - Cluny, městské opevněn Francie - Beaujolais - Cluny, palác Jacques d´Amboise, gotické kružby a květinový dekor, pozdně gotický Francie - Beaujolais - Cluny, zbytky kostels sv.Petra a Pavla, románský, loď dlouhá 187 m, 1793-1813 kamenolom Francie - Beaujolais - Cluny, benediktínské opatství s got.okny na fasádě papeže Gelasiuse Francie - Beaujolais - Cluny, kostel  Notre Dame, 11.stol, románský přestavěn po požáru 1233 goticky Francie - Beaujolais - Cluny, detail okna na jednom z domů u Notre Dame

Opatství Cluny

K burgundskému nebi se stále tyčí poslední elegantní a současně mohutná zvonice, impozantní svědek slávy a úpadku největšího, nejvlivnějšího a nejprestižnějšího středověkého opatství. Opatství v Cluny, založené roku 910, vděčilo za svou moc přísnému dodržování benediktinských řeholních zvyklostí. Na vrcholu své slávy se mu tak podařilo podmanit si více než 10 000 mnichů v ne méně než tisíci klášterů táhnoucích se od Anglie po Itálii a od Pyrenejského poloostrova až do srdce Německa .
Opatství také prokázaly službu silné osobnosti v jeho čele a dlouhověkost šesti prvních opatů. Šestý z nich, Hugues, pocházející ze Semur-en-Brionnais, nechal klášter zrekonstruovat, a ten díky tomu zůstal největším křesťanským klášterem až do 16. století. Pravidelnými hosty tohoto duchovního a uměleckého střediska, ale také centra myšlení a politické myšlenky, byli papeži, králové a císaři. Stěží desetina – ale jaká desetina! – chrámu spolu s četnými klášterními budovami ještě stále připomíná slávu tohoto "Středověkého majáku", který zhasl s nástupem řádu cisterciánů a nových žebravých řádů. Jeho úpadek byl tak rozsáhlý, že velká část kamenného opevnění mohla být zničena po Francouzské revoluci, v době, kdy slovní spojení "historická památka" bylo téměř neznámým pojmem.
Navzdory tomu připraví důkladná prohlídka opatství a poznávací okruh po četných stavbách vybudovaných v typickém clunyjském stylu příjemné překvapení pro ty z vás, kteří se sem vypraví na výlet. Budete okouzleni! Při prohlídce opatství v Cluny nezapomeňte navštívit bývalý sklad mouky Farinier de l’abbaye, ve kterém jsou vystaveny sloupové hlavice z clunyjského presbytáře, ani městské muzeum s obrovským kamenným puzzle tvořeným mnoha chrámovými sochami a nesčetnými sochařskými díly z městských domů, vystavěných v románském slohu. Výstava obrazů znázorňujících klášter v Cluny v jeho původní podobě, vám pomůže lépe pochopit někdejší význam tohoto opatství a jeho zmizelého kláštera.

Další informace na stránkách: www.cluny-tourisme.com

Vše o Burgundsku na stránkách: www.burgundsko-turistika.com a www.bourgogne.cz.

| Zpět |
© 2008-2018 GEOPS-CESTOVNÍ KANCELÁŘ,s.r.o, Šternberkova 10, 170 00 Praha 7                        | mapa stránek |
tel.: 266 710 104, fax: 220 806 965, geops@geops.cz , skype: olinageops, ICQ: 397618996

Cestovní kancelář GEOPS je pojištěna pro případ úpadku ve smyslu zákona č. 159/99 Sb. u Uniqa pojišťovny
partneři: Last Minute,