Termín od: -  do: - 
Cena od: do:
katalog GEOPS 2020
| Zpět | jste zde: zájezdy 2020 > Zajímavé informace > Památky UNESCO v Andalusii

Informace - Památky UNESCO v Andalusii

Klikněte na obrázek pro zvětšení/zmenšení
Španělsko - Andalusie - Granada, Generalife, vybudovaná sultánem Muhammadem II. (1273-1302)
Španělsko - Andalusie - Granada, Generalife, vybudovaná sultánem Muhammadem II. (1273-1302) Španělsko - Andalusie - Granada, Generalife, sen plný květů vody a azurového nebe Španělsko - Sevilla - Alcazar, Patio de las Doncellas Španělsko - Andalusie NP El Torcal, vápencové skalní město s četnými krasovými jevy, jeskyněmí, propastmí (až 225 m hluboké) Španělsko - Andalusie - Granada, Generalife, interiér Jižního Pavilonu Španělsko - Andalusie - Cordoba, římský most přes Guadalquivir, 331 m dlouhý Španělsko - Andalusie - Dolmen de Menga (Foto Petra Dohodilová) Španělsko - Andalusie - Granada, Generalife, pohled ze zahrad na město Španělsko - Andalusie - Sevilla, kopule katedrály z věže La Giralda Španělsko - Andalusie - Cordoba, Mezquita, oblouky se stříd červených a bílých bloků - inspir. Skalním dómem v Jeruzalémě Španělsko - Andalusie - NP El Torcal, krajina kouzelná a oku milá Španělsko - Andalusie -  Sevilla, Plaza de Espaňa, kóje věnovaná regionu Segovia s krásnými keramickými dlaždicemi, vznikla pro iberoamerickou výstavu ve městě 1929 Španělsko - Andalusie - Cordoba, Alcazar de los Reyes Cristianos, původně tvrz Vizigótů, pak umajovský palác Španělsko - Andalusie - NP El Torcal, v NP se nachází 30 různých druhů orchidejí, zde tořič Ophrys ficalhoana Španělsko - Andalusie - Granada, Alcazaba, zbytky domů členů král.gardy a jejich rodin

Památky UNESCO v Andalusii

Významné místo mezi památkami na seznamu světového dědictví UNESCO zaujímají maurské památky ve španělské Andalusii. Skvostná architektura paláců někdejších chalífů a emírů dosáhla největšího vrcholu v trojhvězdí měst Cordóba , Sevilla a Granada , ačkoliv památky v maurském stylu se nacházejí i na dalších místech v Andalusii i severněji položených krajích.
Cordóba představovala hlavní město arabské provincie al-Andaluz a později se stala sídlem nezávislých andaluských chalífů. V době své největší slávy (10. století) to bylo skvostné velkoměsto, s nímž se mohla v křesťanském světě měřit snad jen Konstantinopol. Už v roce 1984 bylo její historické jádro zapsáno jako celek na seznam UNESCO. Památek a jedinečných ulic a zákoutí je tu skutečně nespočet, nejdůležitější je ovšem Velká mešita, nyní katedrála Mezquita, původně z 8. století. Ačkoliv nebyla po příchodu křesťanů ušetřena některých nevhodných zásahů, v zásadě si zachovala svou podobu. Tvoří ji rozlehlý ohražený komplex budov s minaretem a typickým Pomerančovníkovým dvorem, interiér je vyplněný početnými oblouky a sloupy z mramoru, žuly a jaspisu. Zachoval se i nádherně zdobený mihráb, výklenek pro přechovávání koránu. Už na křesťanský středověk poukazuje hrad – Alcazár katolických králů ze 14. století. Velmi pozoruhodná je také dochovaná synagoga a přes řeku Guadalquivir se klene římský most.
Sevilla své sousedce směle konkurovala a v renesanční době se dokonce stala největším španělským městem. Na seznam UNESCO se dostala trojice památek: katedrála, Alcazár Reales a Archivo des Indias. Skvostná gotická katedrála vznikla na místě mešity, za které se zde ovšem dochoval jen Pomerančovníkový dvůr a minaret la Giralda. Alcazár, původně maurské sídlo vybudované už na základech mnoha daleko starších budov sahajících až do římských dob, si podržel mnoho původních rysů a byl přebudován pro kastilské krále v příbuzném mudéjarském slohu. Mimořádnou podívanou skýtají jak skvostně zdobená nádvoří – patia, tak bohaté interiéry a také zahrady . Pozdně renesanční budova Archivo de Indias sloužila původně jako burza, později sem byly uloženy veškeré dokumenty týkající se osidlování Nového světa.
Granada , „město granátových jablek“ pod hřebenem pohoří Sierra Nevada, budí obdiv a nadšení turistů z celého světa. Byla posledním městem, které si maurští vládcové ve Španělsku podrželi, a právě tady vznikla jejich největší a nejkrásnější rezidence. Rozsáhlý palácový komplex Alhambra ze 13.-14. století byl zapsán na seznam UNESCO společně s přilehlým letohrádkem Generalife a jeho početnými zahradami . Maurská architektura tu dosáhla svého vrcholu v eleganci, zdobnosti, využívání efektů světla, stínů a odrazů vody i v zahradní architektuře. Spolu s nimi se na seznam UNESCO dostala i stará maurská čtvrť Albaicin.
Vedle těchto nádherných a proslulých měst se na seznam dostala také dvě nenápadnější, skromnější, ale velmi cenná města na severu Andalusie , Úbeda a Baeza. Obě si podržela něco z původního maurského rázu, ale převažující podobu jim vtiskla španělská renesance.
Starší než veškeré ostatní architektonické památky jsou megalitická díla v okolí Antequery. Jejich původ se klade do mladší doby kamenné a bronzové. Na seznam světového dědictví se dostaly dolmeny Menga a Viera a kruhová budova tholos El Romeral. Spolu s nimi se tohoto ocenění a ochrany dostalo i výjimečným přírodním útvarům v této oblasti: pohoří El Torcal a skále Peňa de los Enamorados.

Také příroda v národním parku Doňana byla shledána natolik jedinečnou, že byla zapsána na seznam UNESCO. Tato oblast přímořských lagun, bažin a písečných přesypů patří k největším mokřadům v Evropě. Vyskytuje se tu veliké množství vzácných druhů fauny a flóry včetně takových, které jinde nenajdeme; žijí tu rysi, divoký skot, orlové královští, na zimu sem zalétá nespočet tažných ptáků. Ve velkém množství se tu vyskytují i růžoví plameňáci.

Autor článku: Mgr. Blanka Mauleová 

Máte zájem o poznávací zájezdy do Andalusie ? Nabídku cestovní kanceláře GEOPS najdete na www.spanelsko.geops.cz.

| Zpět |
© 2008-2018 GEOPS-CESTOVNÍ KANCELÁŘ,s.r.o, Šternberkova 10, 170 00 Praha 7                        | mapa stránek |
tel.: 266 710 104, fax: 220 806 965, geops@geops.cz , skype: olinageops, ICQ: 397618996

Cestovní kancelář GEOPS je pojištěna pro případ úpadku ve smyslu zákona č. 159/99 Sb. u Uniqa pojišťovny
partneři: Last Minute,