Termín od: -  do: - 
Cena od: do:
katalog GEOPS 2020
| Zpět | jste zde: zájezdy 2020 > Zajímavé informace > Portugalská vína

Informace - Portugalská vína

Klikněte na obrázek pro zvětšení/zmenšení

Portugalská vína

za posledních 15 let získala a stále získávají mnohem větší oblibu a známost hlavně díky velkým investicím do technologie a vybavení, které pomohly lépe využít unikátní podmínky pro pěstování vína v Portugalsku . Už to není jen Portské, víno pojmenované podle portugalského města PORTO , a těžká červená stolní vína. Stále známější a oblíbenější jsou lehká svěží Vinhos verde doslova zelená vína, které jsou nejčastěji bílá vína, a ideálně se hodí k místním rybám a plodům moře, ale i jako velmi příjemné osvěžení během letní dovolené.
Ale začneme od začátku nejužitějšími termíny objevujícími se na etiketách nebo ve vinných lístcích portugalských restaurací.

Branco = bílé, Tinto = červené, Rosado = růžové, Verde = zelené
Adamado nebo Doce = sladké, Secco = suché
Brutto = suché a šumivé, Licoroso = dolihované
Maduro = uzrálé v sudu nejčastěji dřevěném dubovém
Generoso = aperitiv nebo dezertní víno
Adega = sklep, Quinta = vinařství

Systém třídění vín v Portugalsku je v podstatě podobný systému ve Francii (AOC) a Itálii (DOC). Založený na původu z jednotlivých regionů, kde jsou definovaná pravidla pěstování hroznů a jejich zpracování např. povolené odrůdy a „charakterové“ vlastnosti vína. Takže pokud tyto pravidla vinař dodrží, může si na etiketu napsat např. DOC Douro, což znamená, že hrozny pocházejí jen z tohoto regionu a vinař splnil místní pravidla. Další nejpoužívanější zkratka pro označení původu je IPR podobné francouzskému IGT označuje víno z regionu, který nezískal DOC, takže podmínky pro vinaře jsou o něco méně přísné, ale také je to garance původu a dodržení určitých pravidel.

Nejznámější vinné regiony v Portugalsku :
Douro, Dao, Ribatejo, Estremadura , Bairrada, Alentejo

Několik zajímavostí o zvláštních portugalských vínech:
Vinhos Verdes je z technologického hlediska jeden typ portugalského vína. Tato vína se vyrábějí z hroznů, které zrají vysoko nad zemí na podpěrách nebo stromech. Hrozny se sbírají ne úplně zralé (proto verde = zelené) a víno kvasí v lahvích, což způsobuje jeho svěžest, jemnost a mírnou šumivost. Mohou být bílá, červená i růžová, ale nejoblíbenější a nejběžnější jsou bílá a mají často méně alkoholu než srovnatelná vína. Pocházejí z oblasti kolem řeky Douro, konkrétně z Minho. Poslední dobou neuvěřitelně oblíbená i v zahraničí.
Colares je malý kraj u Sintry s dlouhou vinařskou tradicí. Vinná réva se sází do výkopů v písečných dunách, aby se hrozny ochránily před větry z Atlantiku. Místní těžší červená sametová vína mohou mít jako velmi mladá výraznější taniny, které zráním mizí. Místní bílá vína jsou suchá, typu maduro, což znamená, že zrají v sudech, což většinou způsobuje, že jsou trochu těžší a mají více alkoholu.
Bílý Bucelas se pěstuje severozápadně od Lisabonu hlavně z odrůdy Arinto a je velmi ceněný, srovnávaný dokonce s francouzským Chablis. Toto suché bílé víno se hodí k rybám a plodům moře.
Moscatel ze Setúbal patří k nejznámějším sladkým dezerním fortifikovaným vínům.
Portské víno = vinho generoso patří mezi tzv. fortifikovaná vína, která se obohacují pálenkou z vína podobně jako ve Francii Pineau v oblasti Koňaku nebo Marcvin v kraji Franche Comté . Nejznámější jsou sladká červená portská vína, ale existují i bílá a to sladká i suchá a v různých variantách stáří. Hrozny používané na výrobu portských vín pocházejí z oblasti kolem řeku Douro.
Madeira = vinho da Madeira je v podstatě víno podobné portskému pocházející z ostrova Madeira . Jedná se tedy také o fortifikované víno, které se používá jako aperitiv nebo dezertní víno.

Autor článku Ing. Alena Frčková, průvodce nejen na gurmánské zájezdy

| Zpět |
© 2008-2018 GEOPS-CESTOVNÍ KANCELÁŘ,s.r.o, Šternberkova 10, 170 00 Praha 7                        | mapa stránek |
tel.: 266 710 104, fax: 220 806 965, geops@geops.cz , skype: olinageops, ICQ: 397618996

Cestovní kancelář GEOPS je pojištěna pro případ úpadku ve smyslu zákona č. 159/99 Sb. u Uniqa pojišťovny
partneři: Last Minute,