Termín od: -  do: - 
Cena od: do:
katalog GEOPS 2020
| Zpět | jste zde: zájezdy 2019, 2020 > Zajímavé informace > Portugalsko - památky UNESCO

Informace - Portugalsko - památky UNESCO

Klikněte na obrázek pro zvětšení/zmenšení
Portugalsko - Alcobaca, kostel a klášter, 1178-1252, první gotický kostel v zemi
Portugalsko - Alcobaca, kostel a klášter, 1178-1252, první gotický kostel v zemi Madeira - Levada Velha a vavřínový les. Portugalsko - Tomar - světoznámé okno Kapituly ve stylu manuelské pozdní gotiky, 1510-13, Diego de Arruda Portugalsko - Madeira - Levada Velha, vavřínové lesy na ostrově jsou od roku 1999 na seznamu památek UNESCO Portugalsko - Lisabon - klášter sv.Jeronýma, křížová chodba v manuelské stylu pozdní gotiky Portugalsko - Porto - lodě které v minulosti vozili známé portské Portugalsko - Lisabon - Belémská věž (Torre de Belém), 1515-21 na paměť výpravy Vasco de Gamy v manuelském stylu

Portugalsko - památky UNESCO

UNESCO je anglická zkratka názvu United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization, což znamená Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu.

UNESCO je jednou ze 14 mezistátních odborných organizací (agentur) OSN. Sídlí v Paříži . Podnětem ke vzniku organizace byly hrůzy právě skončené druhé světové války. Hlavním úkolem UNESCO je proto usilovat o udržení mezinárodního míru rozvíjením spolupráce v oblasti výchovy, vědy a kultury a prosazováním úcty k lidským právům a právnímu řádu. UNESCO bylo založeno podepsáním Ústavy v Londýně na ustavující diplomatické konferenci 4. listopadu 1945. Ratifikace Ústavy se zúčastnilo dvacet zakládajících států: Austrálie , Brazílie, Čína , Československo, Dánsko , Dominikánská republika, Egypt , Francie , Indie , Jižní Afrika , Kanada , Libanon , Mexiko , Norsko , Nový Zéland, Řecko, Saúdská Arábie, Spojené království, Turecko a USA. V současné době má UNESCO 191 členů. Zabývá se činností v pěti hlavních oborech: Vzdělání, přírodní vědy, sociální a humanitní vědy, kultura a komunikace a informace. Projekty podporované UNESCO zahrnují šíření gramotnosti, odborné a školicí programy, programy mezinárodní vědní spolupráce, propagaci nezávislých médií a svobody tisku, regionální a kulturní historické projekty, propagaci kulturní různorodosti, dohody mezinárodní spolupráce v oblasti kulturního a přírodního dědictví a ochrany lidských práv, a pokusy vyrovnat rozdíly v možnosti využití digitálních technologií ve světě.

Památky na seznamu UNESCO na území Portugalska :

TOMAR – klášter Řádu Kristova: klášterní komplex je příkladem portugalské renesanční architektury a tzv. manuelského slohu (1983)

klášter Batalha : dominikánský klášter - vrcholná ukázka portugalské gotiky (1983)

LISABON : Klášter sv. Jeronýma a věž Belém v Lisabonu : ukázka vrcholného arch. stylu a věž, která připomíná velké zámořské objevy (1983)

Évora : historické centrum města, které bylo sídlem portugalských králů (1986)

Klášter Alcobaça: klášter Santa Maria d'Alcobaça ze 12. století (1989)

Kulturní krajiny Sintry: kulturní krajina s paláci a zahradami (1995)

PORTO historické centrum města s římskými a novoklasicistními památkami (1996)

Skalní malby v údolí Côa Valley a Siega Verde: výjimečná koncentrace skalních rytin a maleb z pozdní doby kamenné (1998, rozšířeno 2010)

Vinařská oblast Alto Douro: tradičními metodami se víno v této oblasti pěstuje již asi 2000 let. Zdejším hlavním produktem je portské víno (2001)

Guimarães – historické centrum: příklad rozvoje středověké osady v moderní město (2001)

Madeira : Vavřínový les na ostrově Madeira : nejrozsáhlejší území, kde rostou z 90 % pouze vavříny. Vyskytuje se v něm unikátní řada rostlin a živočichů (1999)

Angra do Heroismo: přístav a pevnosti San Sebastian a San Juan Baptista na Azorských – vojenská architektura (1983)

Vinice na ostrově Pico: oblast na sopečném ostrově Pico v souostroví Azory je typická svými dlouhými zídkami, vedoucími od skalnatého pobřeží (2004)

Převzato ze seznamů památek UNESCO na wikipedii. 

| Zpět |
© 2008-2018 GEOPS-CESTOVNÍ KANCELÁŘ,s.r.o, Šternberkova 10, 170 00 Praha 7                        | mapa stránek |
tel.: 266 710 104, fax: 220 806 965, geops@geops.cz , skype: olinageops, ICQ: 397618996

Cestovní kancelář GEOPS je pojištěna pro případ úpadku ve smyslu zákona č. 159/99 Sb. u Uniqa pojišťovny
partneři: Last Minute,