Termín od: -  do: - 
Cena od: do:
katalog GEOPS 2020
| Zpět | jste zde: zájezdy 2019, 2020 > Zajímavé informace > Severní Holandsko

Informace - Severní Holandsko

Klikněte na obrázek pro zvětšení/zmenšení
Holandsko - Groningen - interiér kostela Aakerk (Wiki)
Holandsko - Groningen - interiér kostela Aakerk (Wiki) Holandsko - Groningen - Hoge der Aa (Wiki-Wenkbrauwal) Holandsko - Fríské ostrovy - Terschelling (Wiki-DarkLoki) Holansko - Groningen - Goudkantoor (Wiki) Holandsko - Fríské ostrovy - Terschelling (Wiki-Mhaesen) Holansko - Groningen - Aa Kerk (Wiki-A.J.)

Severní Holandsko

Za vodními sporty
Frísko je rovinatá, málo osídlená provincie, jež proslula chovem dobytka, a kde téměř nenajdete velká města, ale zato bezpočet krásných historických vesnic a městeček. Ačkoli je v Holandsku úředním jazykem nizozemština, v této oblasti je stále rozšířená původní fríština.
Projedete-li oblastí vřesovišť, dostanete se do krajiny Fríských jezer, zvlněných hrází a vesnic, kde mají kostelní věže sedlové střechy. Díky mnoha jezerům a romantickým kanálům jsou zde ideální trasy pro obytné lodě i místa pro provozování nejrůznějších vodních sportů. Najdete tu nespočet marín a půjčoven lodí, ideální plochy pro jachting, windsurfing, jakož i pro plavání a rybaření. Celkem 5740 hektarů vodních ploch – třináct velkých jezer a sedmnáct menších, desítky kilometrů plavebních a zavlažovacích kanálů. Zkrátka „waterland“, jak se uvádí snad v každém turistickém průvodci. A také stylové venkovské hospůdky, z nichž každá má v nabídce něco, čím je originální – nápoj nebo pokrm připravený podle místní receptury.
Centrem Fríska je město Leeuwarden proslavené ve světě zlatníky a kovotepci. Historické jádro je obehnáno obranným grachtem a skrývá velký počet památek jako věž Oldehove, Grote kerk, Fríské muzeum či budovu váhy. Najdete zde i rodný dům legendární tanečnice a špionky Mata Hari. Město proslulo i akcí zvanou Elstedentocht (zimní putování na bruslích 11 frískými městy), jejíž trasa měří 200 km a jíž se může zúčastnit každý.

Groningen – město vzdělanosti
Druhou provincií na severu Holandska je Groningen, odkud je možné se přebrodit na Wadenské ostrovy. Jedná se však o poměrně náročné putování, lze ho doporučit jen fyzicky zdatným osobám a ještě pod dohledem zkušeného průvodce. Přebrodit se můžete i na ostrov Schiermonnikoog, kam se dostanete také lodí, ale auto musíte nechat na pevnině a krásy ostrova s nejširší pláží v Evropě obdivovat pěšky, na kole anebo autobusem.
Groningen je jednou ze dvou holandských provincií, jež mají název totožný se jménem hlavního města provincie (druhou je Utrecht). Na první pohled vás zde upoutá množství vodních kanálů a lodí, a protože se jedná o univerzitní město, také množství hospůdek a diskoték. Mezi nejzajímavější atrakce patří věž Martini, vysoká 97 metrů, u náměstí Grote Markt a Groningerské muzeum vystavěné ze skla, hliníku a cihel na umělém ostrově v kanálu Verbindings. Ve třech pavilonech ukrývá sbírky archeologických nálezů, uměleckých řemesel, čínského a japonského porcelánu a klasického umění od 16. století až do současnosti. Milovníci rychlých kol znají nedaleký závodní okruh Assen dlouhý 4 555 metrů, na němž se jezdí Grand Prix motocyklů.
Holandské Benátky se říká jednomu z nejkrásnějších malých měst v celém Holandsku , Giethornu, protkanému kanály, na jejichž březích stojí v zeleni nádherné venkovské stavby s doškovými střechami. Velká část těchto domů a statků je přístupná pouze po vodě malými speciálními loďkami zvanými punts.

převzato ze stránek holandsko.cz

| Zpět |
© 2008-2018 GEOPS-CESTOVNÍ KANCELÁŘ,s.r.o, Šternberkova 10, 170 00 Praha 7                        | mapa stránek |
tel.: 266 710 104, fax: 220 806 965, geops@geops.cz , skype: olinageops, ICQ: 397618996

Cestovní kancelář GEOPS je pojištěna pro případ úpadku ve smyslu zákona č. 159/99 Sb. u Uniqa pojišťovny
partneři: Last Minute,