Termín od: -  do: - 
Cena od: do:
katalog GEOPS 2020
| Zpět | jste zde: zájezdy 2020 > Zajímavé informace > Skryté gastronomické poklady vnitrozemí Francie

Informace - Skryté gastronomické poklady vnitrozemí Francie

Klikněte na obrázek pro zvětšení/zmenšení
Francie - Périgord - Sarlat la Caneda, sobotní trh a něco na zub
Francie - Périgord - Sarlat la Caneda, sobotní trh a něco na zub Francie, Atlantik, vinice v okolí Bordeaux Francie - Périgord - Sarlat, trh a na něm paštiky z husích jater, specialita kraje Francie - Bordeaux - entrecôte Francie - Perigord - Sarlat, paštiky z husích jater Francie -  přídklady sýrů z různých oblastí - Rocamadour (Quercy), Chabichou (kozí z Poitou) a Selles sur cher (údolí Loiry)

Skryté gastronomické poklady vnitrozemí Francie

Když se vydáme napříč vnitrozemím jižní  Francie , tak jako jeden ze zájezdů CK GEOPS, která vyhledává zajímavé u nás ještě neznáme regiony, čekají tu na nás gastronomické poklady v podobě výjimečných vín, sýrů, ale i oblasti ideální pro pěstování různých plodin i chov různých zvířat jako husy a kachny, ale i divoce rostoucí houby a byliny a divoká lesní zvěř a sladkovodní ryby. To vše francoužští kuchaři dokáží přetvořit v místní gastronomické lahůdky. Každá vesnička tu má svá tradiční jídla a k nim se popíjejí místní vína a vše je v krásné přírodě a klidné atmosféře bez davů turistů. 
Ze sopečných hor francouzského středohoří se dostaneme do zelených krajů Quercy a Perigord, které již patří do regionu Bergerac. Všem se asi vybaví divadelni hra Cyrano z Bergeracu, ale málo kdo ví, že je to i oblast, kde se pěstují stejné vinné odrůdy jako v Bordeaux Cabernet Savignon a Merlot a vznikají tu zajímavá plná červená vína. V městečku Sarlat se již od středověku konají slavné trhy, na kterých se prodávají husy, kachny, foie gras, produkty z vlašských ořechů, divoké lesní houby z okolních lesů a na podzim i lanýže.
V místních restauracích tu najdete např. foie gras, což jsou tučná husí játra zvláštním způsobem krmených husí, které tu servírují např. s čatný ze zkaramelizované cibule, na másle opečenými jablky a ořechovým chlebem a zapíjejí se zlatavým dezertním vínem Sauterne nebo Cadillac. Pozor: Cadillac je malá vesnička kousek odtud stejného jméno jako známý automobil z Detroitu. Není však zcela jasné, zda tento luxusní vůz dostal jméno jako výraz úcty k místnímu markýzovi de Cadillac nebo ke stejnojmennému vínu.
Na jídelním lístku tu figuruje i velké množství gastronomických delikates z husího a kachního masa jako např. kachní plátek s omáčkou z divokých hub. Z vlašských ořechů se tu lisuje ořechový olej a vyrábí se ocet, které se ideálně hodí např. do salátu s čerstvým místním kozím sýrem a jablky, ale ořechy jsou tu i součástí pečiva. V místních obchodech mají lanýžové oleje nebo pesta a kachní confit, což jsou pomalu pečené kachní kousky v kachním sádle.
Dalším skrytým gastronomickým pokladem jsou výborné malé kozí sýry a místní restaurace ve středověkém poutním městečku Rocamadour, které je jako přilepené na svahu velikého údolí. Tyto sýry mají přesně velikost, aby se vešly do dlaně, tak jak se dávaly poutníkům, kteří se tu zastavovali při Svatojakubské cestě do Santiaga de Compostela, aby se trochu občerstvili.
Pokračujeme francouzským vnitrozemím do města Cahors, kde se kromě historického jádra, které obtéká řeka Lot jako vodní příkop, dochoval i opevněný most. A místní gastronomickou zvláštností je tzv. černé víno, které si tady vychutnávali už Římané. Velmi tmavou barvu až skoro černou mu dává odrůda Malbec, která se v jiných regionech Francie a Evropy používá jen do vinných směsí k jejich dobarvování. Tady se Malbec používá samostatně nebo výrazně ve směsích převládá jako 80 – 100% a vznikají tak zajímavá plná vína někdy s vůní hodně zralých višní nebo s nádechem černého rybízu. Ideální k místním pokrmům z kachního masa nebo zvěřinovým specialitám.
Malebnou krajinou podél řeky Lot dojedeme až ke středověké vesničce St.-Cirque-Lapopie usazené vysokou nad řekou, kde se v restauracích, které jsou všechny v úzkých křivolakých uličkách obklopené květinami, podávají sladkovodní ryby jako např. pstruh nebo candát pečený s bylinkami. Dále se nedá nezastavit v městečku Roquefort sur Soulzon, odkud pochází nejslavnější francouzský sýr roquefort . Tento ovčí sýr smí zrát jen v jeskyních Combalou s unikátním ventilačním systém vzniklým skalními prasklinami, kde se vyskytuje i ušlechtilá plíseň penicilinum roqueforti, která mu dává výraznou chuť. Po prohlídce těchto sklepů a ochutnávce různých druhů roqueforů. Tady každý výrobce má v nabídce různé varianty ostrosti a slanosti a roquefory bio. Tak širokou nabídku můžete ochutnat jen tady a v nejbližším okolí. A je třeba ochutnat místní pochoutky s roqueforem v některé místní restauraci jako např. hovězí steak se smetanovou roqueforovou omáčkou nebo třeba salát s roqueforovým dresinkem.
Přes kaňon řeky Ardéche , kde pěstují víno a jedlé kaštany a z nich úžasné kaštanové pyré, které nejlépe chutná jen s kysanou smetanou, ale hodí se i na francouzské palačinky crêpes, dojedeme do Lyonu. Lyon je taková Mekka gurmánů a milovníků dobrého jídla. Říká se, že sem utekli slavní šéfkuchaři z Paříže . Své restaurace tu má i jeden z nejslavnějších šéfkuchařů Paul Bocuse včetně té hlavní, kde se každoročně udělují ceny pro nejlepší šéfkuchaře zlatý Paul Bocuse d´Or, což je něco jako Oskar pro filmaře. Proč utekli právě do Lyonu ? Lyon je jen kousek od burgundských vinic a kraje Bresse, kde pěstují nejslavnější tzv. žlutá kuřata. Není to tu daleko do lesů pro zvěřinu nebo houby a potravinářský průmysl má v Lyonu také dlouhou tradici hlavně výroby uzenin a různých klobás.
Lyon je i důležitý dopravní uzel s mezinárodním letištěm a vlakovým nádražím, kam jezdí rychlovlaky TGV . Proto každý Francouz, který projíždí Lyonem, se tady musí zdržet alespoň jeden den, aby stihl navštívit některou z mnoha restaurací vlastnící michelinské hvězdičky nebo některou z vyhlášených brasserií, kterých je tu opravdu hodně a nabízejí nepřeberné množství místních lahůdek ať už přímo v historickém centru nebo na moderních pěších zónách.
Zkrátka pokud také zatoužíte prožít unikátní atmosféru vnitrozemí Francie a hlavně i vychutnat tyto gastronomické lahůdky, najdete je v zájezdu Zelený ráj Francie , kaňony, víno a památky UNESCO, který pořádá CK GEOPS v červenci., některá místa jsou také na dalších zájezdech v nabídce. Více na www.francie.geops.cz. 

Autor článku Ing. Alena Frčková, průvodce nejen na gurmánské zájezdy

| Zpět |
© 2008-2018 GEOPS-CESTOVNÍ KANCELÁŘ,s.r.o, Šternberkova 10, 170 00 Praha 7                        | mapa stránek |
tel.: 266 710 104, fax: 220 806 965, geops@geops.cz , skype: olinageops, ICQ: 397618996

Cestovní kancelář GEOPS je pojištěna pro případ úpadku ve smyslu zákona č. 159/99 Sb. u Uniqa pojišťovny
partneři: Last Minute,