Termín od: -  do: - 
Cena od: do:
katalog GEOPS 2020
| Zpět | jste zde: zájezdy 2020 > Zajímavé informace > Šunka pršut

Informace - Šunka pršut

Klikněte na obrázek pro zvětšení/zmenšení

Šunka pršut

Pršut (také prošuto nebo prosciutto) je druh sušené vepřové šunky. Tradice pochází z Itálie , ale šunka je v různých obměnách vyráběna i v dalších přímořských státech. Samotné italské slovo prosciutto pochází z latinského perexsuctum = důkladně vysušený.
Jak vzniká pršut ? Vyrábí se z vepřového masa (z vepřové kýty zbavené kůže, šlach a tuku), které se nejprve několik týdnů až měsíců naloží do soli či soli a koření a pak se několik měsíců až let suší na dobře větraném místě. Jednotlivé receptury se chuťově i vzhledově výrazně liší.
Vlastní prosciutto se vyrábí v Itálii v oblastech Toskánska , Veneta, Modeny… Nejproslulejší je Parmská šunka (italsky Prosciutto di Parma), typický produkt z oblasti mezi Milánem a Rimini. Byla známa již v době antiky. Říká se, že když Hannibal v roce 217 př.n.l. přišel do Parmy a byl přivítán jako osvoboditel, obyvatelé mu na oslavu připravili vepřovou kýtu konzervovanou v soli v dřevěných nádobách, kterou velice ocenil (v blízkosti Parmy byl bohatý zdroj soli v Salsomaggiore).
Šunka prosciutto se vyrábí podle vlastní tradice v dalších přímořských státech, některé země mají vlastní název, ale spojuje je podobný výrobní postup - sušení. Za všechny jmenujme:
Presunto v Portugalsku . Jambon de Bavonne ve Francii v Baskicku . Jamón iberko ve Španělsku (z černých prasat krmených jen žaludy). Elenski but v Bulharsku . Njeguška pršuta v Černé Hoře . Užicka pršuta v Srbsku . Dalmatinski pršut v Dalmácii a Istrijski v Istrii v Chorvatsku . Kraški i Primorski pršut ve Slovinsku a jambon afumat v Rumunsku . Podobná šunka se ale vyrábí i v Číně a v USA: Jinhua v Číně v Če-ťiangu a Virginia ham v USA.

| Zpět |
© 2008-2018 GEOPS-CESTOVNÍ KANCELÁŘ,s.r.o, Šternberkova 10, 170 00 Praha 7                        | mapa stránek |
tel.: 266 710 104, fax: 220 806 965, geops@geops.cz , skype: olinageops, ICQ: 397618996

Cestovní kancelář GEOPS je pojištěna pro případ úpadku ve smyslu zákona č. 159/99 Sb. u Uniqa pojišťovny
partneři: Last Minute,