Termín od: -  do: - 
Cena od: do:
katalog GEOPS 2020
| Zpět | jste zde: zájezdy 2020 > Zajímavé informace > Tradiční alsaský perník (pain d´epices)

Informace - Tradiční alsaský perník (pain d´epices)

Klikněte na obrázek pro zvětšení/zmenšení
Francie - Alsasko - prodavač krajových specialit (medy, perníky pain d´epices) na parkovišti pod vrcholem Grand Ballon
Francie - Alsasko - prodavač krajových specialit (medy, perníky pain d´epices) na parkovišti pod vrcholem Grand Ballon Francie - Alsasko - adventní stánek se sladkými mlsy, mimo jiné i s pain d´epices

Tradiční alsaský perník (pain d´epices)

V Alsasku má výroba perníku tradici více než 200 let. Hlavním městem alsaského perníku je vesnička Gertwiller kousek od vrchu Mont St. Odile. Výrobou perníku podle starodávných receptů (recette a l´Ancienne) se tady zabývá i rodina Fortwenger již od roku 1768. Jejich perníky můžete najít na alsaských vánočních trzích třeba v Colmaru, Riquiwihru nebo Ribeauvillé, nejčastěji v podobě takové malé cihličky zabalené do folie, která udržuje jeho správnou vlhkost.

Alsasané si tento jemný, voňavý a krásně šťavnatý perník dopřávají nejen o vánocích, ale i během roku, výborně se hodí k foie gras, husím nebo kachním játrům ze speciálně pěstovaných hus a kachen. Delikátní je i čerstvě ukrojený plátek perníku lehce pokapaný pomerančovým likérem (např. Grand Marnier) nebo rumem.

A odkud se vlastně tradice výroby perníku do Alsaska dostala? Historikové našli zprávu o výrobě medového perníku v 10. století v Číně . Do Evropy perník a recept na jeho přípravu pravděpodobně přinesli Arabové. V tradičním perníku nesmělo chybět kromě medu i exotické koření jako skořice, hřebíček, badián a zázvor, které se k nám dováželo také z východu.

| Zpět |
© 2008-2018 GEOPS-CESTOVNÍ KANCELÁŘ,s.r.o, Šternberkova 10, 170 00 Praha 7                        | mapa stránek |
tel.: 266 710 104, fax: 220 806 965, geops@geops.cz , skype: olinageops, ICQ: 397618996

Cestovní kancelář GEOPS je pojištěna pro případ úpadku ve smyslu zákona č. 159/99 Sb. u Uniqa pojišťovny
partneři: Last Minute,