Termín od: -  do: - 
Cena od: do:
katalog GEOPS 2020
| Zpět | jste zde: zájezdy 2020 > Zajímavé informace > Valencie a Murcia, zajímavosti pro turisty

Informace - Valencie a Murcia, zajímavosti pro turisty

Klikněte na obrázek pro zvětšení/zmenšení

Valencie a Murcia, zajímavosti pro turisty

Valencijský region hraničí na severu s Katalánií , na západě s Aragonem a Kastilií -La Manchou, na jihu s Murcií, na východě tvoří přirozenou hranici dlouhou 485 km Středozemní moře. Hornaté vnitrozemí dosahuje výšek kolem 1 500 m (nejvyšší hora Penyagolosa 1813 m), je vyprahlé a dost opuštěné. Daří se tu především olivám a mandloním, které jsou velmi odolné a nepotřebují k životu tolik vody. Pěstuje se i vinná réva, hlavně kolem Utielu a Requeny v provincii Valencie a v oblasti Alicante. Mezi horami a mořem se rozkládá proslulá valencijská "huerta" - úzký a díky zavlažovacímu systému, který tu zavedli Římané a zdokonalili Mauři, velmi úrodný pobřežní pás s rozlehlými citrusovými plantážemi a poli osázenými rýží a zeleninou.
Na pobřeží je jedním z nejdůležitějších zdrojů příjmů cestovní ruch. Přispívají k tomu vynikající přírodní a klimatické podmínky. Statistiky uvádějí 80% slunečných dnů, prší tu nejvíce na podzim. O zimě, a to jen v té nejsevernější části pobřeží s názvem Costa Azahar (Pobřeží pomerančovníkového květu) v provincii Castellón, se dá hovořit snad jen v lednu a únoru, v té jižnější části s názvem Costa de València a zvláště pak Costa Blanca (Bílé pobřeží) trvá zima sotva dva týdny. Chladněji je pouze v horách, kde ve výškách nad 1 500 metrů někdy i sněží.
Ve Valencijském regionu však nejsou jen pláže. K návštěvě láká i 12 přírodních rezervací. Pobřežní hory a kopce jsou protkány turistickými stezkami, na své si přijdou i cyklisté. Na každém kroku tu narazíte na svědky minulosti. Z období paleolitu pocházejí vzácné skalní kresby, Iberové tu zakládají svá hradiště a zanechávají mimo jiné proslulou Dámu z Elche, obchodují tu Féničané. Kartaginci v čele s Hannibalem zničili Sagunt, Římané oblast romanizovali a v roce 138 př.n.l. založili dnešní hlavní město Valencii . Maury (muslimové), kteří sem přišli v roce 714, připomíná zavlažovací systém, pěstování rýže a pomerančů, trosky hradů a pevností, názvy mnoha obcí, úzké a křivolaké uličky a zvláštní záliba ve sladkostech. Cida , který v roce 1094 dobývá Valencii , tu pro jeho krutost příliš rádi neměli. Po jeho smrti v roce 1099 zde opět vládnou muslimové, které porazil a definitivně získal pro Aragonskou korunu král Jaime I. Aragonský. V roce 1238 zakládá království valencijské, o dva roky později vydává tzv. Furs de València - zvláštní výsady, jímž se toto království řídilo celých pět století.
V 15. a 16. století patří Valencie k nejvýznamnějším centrům ve Středomoří a kultura a umění (gotika a renesance) zažívá svůj zlatý věk. Hovoří se valencijsky. V roce 1609 jsou vyhnáni Moriskové (pokřtěni Mauři), což se neblaze odrazilo na hospodářském rozvoji. V umění se proslavili malíři Ribera a Ribalta a sochař Salzillo. Baroko zde dosahuje svého vrcholu. V roce 1707 jsou zrušeny Furs de València jako důsledek války o dědictví španělské, v níž se Valencijci postavili na stranu rakouské větve Habsburků proti vítězným Bourbonům. Je zakázáno používat valencijštinu.
19. století je charakterizováno vznikem obrozeneckého hnutí La Renaixença, podpořeného nebývalým hospodářským rozvojem souvisejícím s vývozem citrusových plodů, rýže a vína. Valencijština se vrací do veřejného života. V roce 1936 vypukla španělská občanská válka, v březnu 1939 se vzdává poslední bašta republikánů Alicante a Franco se stává hlavou státu (do roku 1975). V roce 1982 získává Valencijský region autonomní statut.

Murcie leží na jihovýchodě Španělska . Pobřeží dlouhému 250 km se říká Costa Cálida (Horké pobřeží), zvláštností je mělké Mar Menor (Menší moře), které je odděleno od Středozemního moře úzkým pruhem pevniny v délce 22 km zvaném La Manga. Pro vysoký obsah soli a jodu má koupání v Mar Menor léčivé účinky. Vnitrozemí je hornaté. Murcie byla osídlena iberskými kmeny, které čile obchodovaly s Féničany i Řeky. Kartaginci zde založili svou první kolonii na poloostrově Cartago Nova. Začátkem 8. století byla dobyta muslimy, kteří toto území ztratili v roce 1266. Z architektonických slohů se tu nejlépe uplatnil sloh barokní.

Nenechte si ujít
Valencia /València
Historické centrum, muzea moderního umění, keramiky a tzv. Město umění a věd (moderní architektonický komplex s planetárním kinem a interaktivním muzeem věd, oceanáriem a palácem umění.
Costa Azahar a okolí
Pobřeží s letovisky Alcossèbre, Oropesa del Mar, Peñíscola (hrad), Benicàssim; Vall d’Uixó (krápníkové jeskyně s podzemní řekou); rokle Valltorta se skalními malbami); Morella (středověké město s hradem a chrámem Santa María); Vilafamés (muzeum vína a muzeum moderního umění).
Costa de València a okolí
Letoviska Cullera, Oliva, Gandía (chrám Santa María, vévodský palác); Sagunto/Sagunt (židovská čtvrt, hrad); Requena (historické centrum, historicko-umělecké muzeum, jehož součástí je muzeum vína), La Albufera (sladkovodní laguna a přírodní rezervace, vodní ptactvo); Játiva/Xátiva (rodné město papežů Kalixta III. a Alexandra IV. z rodu Borgiů se zajímavým historickým centrem a rozlehlým hradem).
Costa Blanca a okolí
Města a letoviska Dénia (hrad), Calpe/Calp (přírodní rezervace Peñón d’Ifach, arabská čtvrt), Altea (staré město nad mořem, galerie, umělecké trhy), Benidorm (španělské Miami, akvapark, tématický zábavní park Terra Mítica); Guadalest a další vesničky arabského původu ve vnitrozemí; Alicante/Alacant (nákupní centrum, hrad), Elche/Elx (největší palmový háj v Evropě, Misteri - středověké drama předváděné v chrámu Santa María vždy v polovině srpna); Orihuela (památky z období pozdní gotiky, renesance a baroka).
Murcia: La Manga (Mar Menor); město Murcia (barokní katedrála a další památky); Lorca (barokní paláce); Valle de Guadalentín (cesta horským krajem Alhama de Murcia - Sierra Espuña - Totana - Aledo - Lorca)...

převzato ze stránek spanelsko-info

| Zpět |
© 2008-2018 GEOPS-CESTOVNÍ KANCELÁŘ,s.r.o, Šternberkova 10, 170 00 Praha 7                        | mapa stránek |
tel.: 266 710 104, fax: 220 806 965, geops@geops.cz , skype: olinageops, ICQ: 397618996

Cestovní kancelář GEOPS je pojištěna pro případ úpadku ve smyslu zákona č. 159/99 Sb. u Uniqa pojišťovny
partneři: Last Minute,