Termín od: -  do: - 
Cena od: do:
katalog GEOPS 2020
| Zpět | jste zde: zájezdy 2020 > Zajímavé informace > Vína Champagne

Informace - Vína Champagne

Klikněte na obrázek pro zvětšení/zmenšení

Vína Champagne

Oblast Champagne leží dosti na sever, a tak vliv počasí na kvalitu sklizně vína je velký. Některé roky je víno výborné, jiné horší. Snad proto je víno, které zde vzniklo a které tvoří drtivou většinu produkce – šampaňské - tvořeno mícháním různých druhů vín, z různých vinic i různých ročníků. Teprve pak vzniká víno, které je tím pravým zážitkem. Většinou jde o směsi Pinot Noir, Pinot Meunier a Chardonnay. Můžete ale najít i jednoodrůdová šampaňská či směsi jiných odrůd. Jde o bílé nebo růžové šumivé víno od nejsuššího (Ultra Brut či Brut Zero), přes suchá (Brut – do 15g cukru/litr), polosuchá (Extra Dry - 12-20 g/litr), sladší (Dry nebo Sec - 17-35 g/litr), sladká (Demi Sec či Rich - 35-50 g cukru/litr) až po výrazně sladká (Doux). Ze známých velkých výrobců lze jmenovat Moët&Chandon (20 milionů lahví ročně, běžně tuto značku můžete vidět na stupních vítězů F1, motocyklových závodů a jiných sportovních událostí, patří sem i nejprestižnější značka Dom Pérignon), Taittinger (lehká krémová vína z odrůdy Chardonnay pěstované v oblasti Côtes des Blancs s výraznou biskvitovou chutí), Laurent-Perrier, Salon (ten vyrábí šampaňské jen z dobrých ročníků, v jiných letech nikoliv), Veuve Clicquot, Henriot, či Gosset. Z malých firem či vinařství lze zmínit např. Delamotte, Hamm, Egly-Ouriet, Vilmart a mnohá další. Plocha vinic 30.000 ha, roční produkce 27O milionů lahví. Mapka nejdůležitějších vinařských lokalit v oblasti je mezi obrázky na horní liště.

Champagne je mateřským krajem sýrů typu Brie, které se zde vyrábějí v obrovské škále a na mnoha místech. Již v roce 1217 dostal francouzský král darem 200 sýrů Brie de Meaux z vesnice Meaux. Z dalších typů zdejších sýrů jmenujme Chaource či Langres a la Coupe, kulatý sýr s prohlubní ve středu, kam se lije šampaňské. Z krajových jídel zmíním např. Poteé des vendangeurs (dušené maso sběračů hroznů) z 5 druhů masa (solené vepřové, hovězí kýta a kližka, kuřecí a salám) a 5 druhů zeleniny (mrkev, pórek, tuřín, cibule a kadeřábek), dršťkami plněné klobásy nebo ardénskou šunku.

Máte zájem o návštěvu oblasti Champagne a jejích vinných sklepů? Informace o zájezdech cestovní kanceláře GEOPS najdete na stránce www.francie.geops.cz/champagne.  

| Zpět |
© 2008-2018 GEOPS-CESTOVNÍ KANCELÁŘ,s.r.o, Šternberkova 10, 170 00 Praha 7                        | mapa stránek |
tel.: 266 710 104, fax: 220 806 965, geops@geops.cz , skype: olinageops, ICQ: 397618996

Cestovní kancelář GEOPS je pojištěna pro případ úpadku ve smyslu zákona č. 159/99 Sb. u Uniqa pojišťovny
partneři: Last Minute,