Termín od: -  do: - 
Cena od: do:
katalog GEOPS 2020
| Zpět | jste zde: zájezdy 2020 > Zajímavé informace > Vinařství v Alsasku

Informace - Vinařství v Alsasku

Klikněte na obrázek pro zvětšení/zmenšení
Francie - Alsasko - Riquewihr, vinice se na všech stranách dotýkají města
Francie - Alsasko - Riquewihr, vinice se na všech stranách dotýkají města Francie - Alsasko - sýr Munster z mléka z horských pastvin Vogéz Francie - Alsasko - země vína a obilí Francie - Alsasko - Eguisheim, ve sklepě při ochutnávce vína Francie - Alsasko - Ribeauville - vinice a hrad Le Saint Ulrich Francie - Alsasko - v techto sudech zraje vynikající víno

Vinařství v Alsasku

Vinice leží na svazích Vogéz v dešťovém stínu a mikroklima umožňuje dobré vyzrání a vysoké výnosy. Pěstují se téměř výhradně jen bílé odrůdy. Je třeba ochutnat především Gewürztraminer, který reprezentují většinou suchá a lahodná vína s působivou bohatou vůní. Alsasané jsou velmi pyšní na Riesling (dnes pěstovaný asi na 20% vinic) sladší a voňavý, plné chuti, mnohem lepší než vína na druhém břehu Rýna . Velmi lahodný je i místní aromatický Muscat s chutí a vůní po ovoci. Pinot Gris (také Tokay-Pinot Gris) podle pověsti přišel z Maďarska . Alsaský generál Lazare de Schwendi prý dostal za vyhnání Turků z města Tokaj 4.000 beček vína a sazenice Pinotu Gris. Tuto odrůdu dnes v Maďarsku nenajdeme, v Alsasku zabírá asi 4% vinic. Chutí je mezi Gewürztraminerem a Rieslingem. Pinot Blanc chutná po alsaském koření, nedosahuje však úrovně předchozích odrůd. Zmiňme ještě Chasselas (lehká vína ovocné chuti) a Pinot Noir (modré hrozny) z nějž se vyrábí slušné Rosé d´Alsace. Můžeme však nají i Edelzwicker, což je směs odrůd průměrné chuti. V Alsasku se vinná réva pěstuje již od dob Římanů. Ve středověku se réva pěstovala až ve 400 vesnicích a roku 1481 se vyvezlo 80 milionů lahví. Vývozem se zabývaly kupecké domy, např. Dopff (založený 1574) či Hugel (1637) oba existují dodnes. Úpadek nastal v třicetileté válce a k novému velkému rozvoji došlo až po 1. světové válce.

Plocha vinic 13.500 ha, roční produkce 157 milionů lahví. Mapka nejdůležitějších vinařských lokalit v oblasti je mezi obrázky na horní liště.

Místní sýry jsou dosti pikantní, ale výborné. Zmiňme Munster, jemný sýr pronikavé vůně nebo měkký, mírně krémový Trami d´Alsace s kořeněnou chutí a ostrou vůní. Výborné je zdejší pečivo, hojně se jí vepřové – např. choucroute (obsahuje uzené i neuzené vepřové, šunku, slaninu a párky s nakládaným kyselým zelím) nebo bäckeoffe (vepřové, jehněčí a hovězí v jednom rendlíku). Z dezertů např. Tarte Alsacienne s jablky či třešněmi.

| Zpět |
© 2008-2018 GEOPS-CESTOVNÍ KANCELÁŘ,s.r.o, Šternberkova 10, 170 00 Praha 7                        | mapa stránek |
tel.: 266 710 104, fax: 220 806 965, geops@geops.cz , skype: olinageops, ICQ: 397618996

Cestovní kancelář GEOPS je pojištěna pro případ úpadku ve smyslu zákona č. 159/99 Sb. u Uniqa pojišťovny
partneři: Last Minute,