Termín od: -  do: - 
Cena od: do:
katalog GEOPS 2020
| Zpět | jste zde: zájezdy 2020 > Zajímavé informace > Vincent van Gogh

Informace - Vincent van Gogh

Klikněte na obrázek pro zvětšení/zmenšení
Vincent van Gogh, Hvědná noc nad Rhonou, 1888
Vincent van Gogh, Hvědná noc nad Rhonou, 1888 Francie, Provence, most u Arles který maloval Vincent van Gogh Francie - Provence - St.Paul de Mausolée, Vincent van Gogh, G.Flenk, 2004 Francie - Provence - Arles, rajská zahrada kláštera ze 12.-14.stol s Goghovým obrazem téhož autoportrét van Gogha Vincent van Gogh, Kosatce, 1889 Francie - Provence - Arles, tady namaloval van Gogh svůj obraz La nuit Étoiée Vincent van Gogh, Slunečnice, 1888 Francie - klášter St-Paul-de Mausole kde se léčil van Gogh Francie - Provence - Arles, V.van Gogh, Pohled na Saintes Maries de la Mer, 1888, olej

Vincent van Gogh

Vincent van Gogh se narodil 30. března 1853 v Groot Zundert v Niuzozemí, v severním Brabantsku. Jeho otec byl kalvinistickým pastorem. Vincent měl čtyři mladší sourozence, velice vřelý vztah ho pojil s bratrem Theem, který mu po celý život pomáhal materiálně i duchovně. Většina informací o van Goghovi pochází z jejich obsáhlé korespondence.
Van Gogh začal svou dráhu jako pracovník slavné galerie v Haagu, kde se stal příručím. V roce 1876 ji však opustil a měl v úmyslu stát se pastorem, ale po dvou letech studia teologie přerušil. Jeho první kresby pocházejí z doby, kdy vyučoval katechismu děti horníků v belgické uhelné pánvi a pečoval o nemocné. Bratr Theo spolu s bratrancem, uznávaným malířem, mu vyjádřili svou podporu a přemlouvali ho k dalšímu malování.
Po otcově smrti v roce 1885 se jen prohloubil jeho rozchod s rodinou s výjimkou Thea. V příštím roce Vincent odjel do Paříže , rozhodnutý studovat malířství. Seznámil se zde mj. s Henrim de Toulouse-Lautrec . Byl nadšený impresionismem, ale brzy si uvědomil, že jeho umělecké vyjádření je jiné. Potřeboval k tvorbě jiné než pařížské světlo, natolik silné, aby zdůraznilo barvy, a průzračný vzduch. Jak se později vyjádřil: "Malíř budoucnosti bude kolorista."
Odjel tedy v roce 1888 do Arles a byl zcela okouzlen krásou místní přírody. Fascinovaly ho jasné barvy, zejména odstíny žluté. "Neustále pracuji," psal Theovi, který mu posílal peníze a pokoušel se dosáhnout toho, aby byly bratrovy obrazy vystaveny v Salónu nezávislých. Z tohoto období pocházejí některé slavné van Goghovy obrazy, např. Statek v Provenci a Zvedací most u Arles.
Cítil se však opuštěný a požádal proto Gauguina, s nímž ho pojilo velké přátelství a obdiv, aby přijel. Doufal, že časem se z jeho milovaného Arles stane velké malířské středisko. Gauguin skutečně přijel, radost ze společného života a tvorby však netrvala dlouho. Gauguin se rozhodl odjet a po roztržce si van Gogh v záchvatu šílenství uřízl ucho. Kvůli počínající duševní chorobě byl umístěn v ústavu pro choromyslné.
Po propuštění vytvořil slavné autoportréty a několik dalších významných děl. V roce 1890 ho Theo svěřil do péče doktoru Gachetovi. Jeho stav se však nelepšil. v červnu se van Gogh pokusil spáchat sebevraždu zastřelením a krátce na to zemřel. Jeho posledním obrazem jsou Vrány nad obilným polem.
| Zpět |
© 2008-2018 GEOPS-CESTOVNÍ KANCELÁŘ,s.r.o, Šternberkova 10, 170 00 Praha 7                        | mapa stránek |
tel.: 266 710 104, fax: 220 806 965, geops@geops.cz , skype: olinageops, ICQ: 397618996

Cestovní kancelář GEOPS je pojištěna pro případ úpadku ve smyslu zákona č. 159/99 Sb. u Uniqa pojišťovny
partneři: Last Minute,